امنیت و هک, همه مطالب

بدافزار جدید اندرویدی به نام سنگ سیاه به برنامه‌های اندروید حمله می‌برد

وقتی یک نوع اسب تروا به برنامه‌های غیر مالی حمله می‌برد وضعیت خیلی زود خراب می‌شود.

چیزی مشابه این حالت زمانی که این باج افزار گستره قربانی خود را افزایش داد پیش آمد، زمانی که با پیشرفت نسبت به اسبق خود به نام Lokobot برنامه‌های بزرگ غیر مالی را شامل چت و دوست یابی و بازی و شبکه‌های اجتماعی را هدف قرار داد.

مطالعه نمایید: پرسش و پاسخ‌های متداول در ارتباط با باج افزار(RANSOMWARE)اسب تروای شعبده بازی به نام سنگ سیاه (blackrock) وارد می‌شود

اسب تروااخیرا محققان موسسه ThreatFabric گزارشی در مورد یافته‌هایشان درباره اسب تروای بانکی اندروید به نام BlackRock منتشر کردند.

این اسب تروا که اولین بار در ماه مه 2020 شناسایی شد می‌تواند اطلاعات حساس بانکی را از تعداد زیادی برنامه‌های مالی و شبکه و ارتباطی و دوست یابی بدزدد.

  • اسب تروای BlackRock به شکل یک به روز رسانی تقلبی گوگل ظاهر شده و درخواست مجوز سرویس دسترسی برای افراد معلول را کرده و سپس آیکن خود را پس از آلوده سازی مخفی می‌سازد.
  • پس از این‌که مجوز‌ها را دریافت کرد این بدافزار به خود مجوزهای دیگری می‌دهد که موجب اختیار تام بدون هیچ نیازی به مجوز کاربر می‌شود.
  • ویژگی‌های این اسب تروا شامل قابلیت حملات overlay (نوعی حمله که با پدید آوردن پنجره برنامه روی برنامه‌های دیگر و گول زدن کاربر اطلاعات حساس آنان نظیر نام کاربری و رمز عبور را به سرقت می‌برد)، ثبت کننده کلید‌های تایپی کاربر، ارسال اعلانات سیستم به سرور مخصوص و صدمه به برنامه‌های امنیتی و ضد ویروس می‌باشد.اسب تروایک لیست دراز از برنامه‌های طعمه این اسب تروا

تکاپوهای BlackRock مدت زیادی است که در جریان است و اکنون با یک لیست بلند بالایی از مقاصد حمله اطلاعاتی آمده است.

لیست 226 تایی برنامه‌های مورد هجوم این بدافزار شامل Gmail، Microsoft outlook, Google play, Uber, Amazon,eBay,Netflix, Cash App و چندین برنامه کیف پول ارز دیجیتال مانند Coinbase و هم‌چنین بانک هایی نظیر Lloyds, Santander و خیلی‌های دیگر می‌شود.

لیست کارت‌های اعتباری مورد هجوم شامل 111 برنامه می‌شود که شامل Twitter, Skype, Snapchat, Telegram, Whatsapp,Instagram,Facebook, Google Play, Youtube,Reddit,Tiktok,Mamba,Tinder,Badoo و خیلی برنامه‌های دیگر می‌شود.

اصلیت بدافزار

کد این بدافزار از بدافزار بانکی Xerxes مشتق شده (که در ماه مه 2019 پخش شد) که آن هم خودش گونه‌ای از تروای اندرویدی LokiBot می‌باشد. BlackRock تاکنون تنها اسب تروای اندرویدی شناخته شده مبتنی بر تروای Xerxes می‌باشد.

مطالب مرتبط