امنیت و هک, همه مطالب

اپل نرم افزار جاسوسی گوگل را حذف می‌کند.

نرم‌افزار Screenwise Meter
  • گوگل برای نقض قوانین اپل رسوا شد.

  • اپل کاشف به عمل آمد که فیسبوک نیز از همان روش گوگل، کار خودش را پیش می‌برده است.

غیرفعال نمودن نرم‌افزار Screenwise Meter

 گوگل به‌دلیل جاسوسی توسط نرم‌افزارScreenwise Meter خود، برای نقض قوانین اپل رسوا شد. این موضوع دقیقا یک روز پس از اینکه فیسبوک به‌خاطر روش‌هایی که برای انتشار نرم‌افزار تحقیقاتی (جاسوسی) خود سرزنش شد، به‌وقوع پیوست.

به‌دنبال انتشار نرم‌افزار فیسبوک که در قالب کار تحقیقاتی به تجسس داده‌ها می‌پرداخت و ممکن است قوانین فروشگاه اپل را هم نقض کرده باشد، حالا گوگل گرفتار جنجال بزرگی شد.

نرم‌افزار Screenwise Meter مبتنی بر سیستم‌عامل iOS اپل است که با اراده خودش به جمع‌آوری داده‌ها، از دستگاه‌ها و برنامه‌های کاربران مثل تلفن‌های همراه و مرورگرها، می‌پردازد.

بر اساس گزارش وب‌سایت TechCrunch  این نرم‌افزار به روشی مشابه برنامه تحقیقاتی فیسبوک عمل می‌کرد. همچنین قوانین سفت‌وسخت ضد جمع‌آوری داده اپل را دور می‌زد.

روش مزبور از برنامه «توسعه نرم‌افزاری سازمان‌های بزرگ» اپل است، برنامه‌ای برای کمپانی‌هایی که می‌خواهند برای کارمندان خود نرم‌افزار موبایل بسازند، متشر شد.

یک سخنگوی گوگل دراین‌باره به وب‌سایت Threatpost گفت:

“نرم‌افزار ما نباید تحت برنامه «توسعه نرم‌افزاری سازمان‌های بزرگ» اپل عمل می‌کرد ، این یک حرکت اشتباه بود و ما معذرت می‌خواهیم”.

به نظر می‌رسد فیس‌بوک تنها کسی نبود که از سیستم اپل برای دور زدن اپ استور و جمع‌آوری گسترده داده‌ها از کاربران، سوءاستفاده می‌کرد.

TechCrunch دریافت که گوگل اپلیکیشنی به‌نام Screenwise Meter را اجرا می‌کرده، که شباهت زیادی به اپلیکیشن فیسبوک ریسرچ دارد؛ که اکنون توسط اپل ممنوع شده است.

Screenwise Meter چیست؟

این برنامه از سال ۲۰۱۴ تاکنون به کاربران در ازای جمع‌آوری داده از دستگاه‌های مختلف‌شان و حتی تلویزیون‌‌شان کارت هدیه می‌داده است.

به نظر می‌آید که نرم‌افزار Screenwise Meter همچنان در فروشگاه خود گوگل موجود است.

برای دانلود این نرم‌افزار گوگل به کاربران یک کد مخصوص می‌دهد که با استفاده از آن می‌توانند مرحله ثبت‌نام را به‌وسیله گواهی‌نامه سازمانی اپل طی کنند. مشابه روشی است که فیسبوک برای استفاده از نرم‌افزار خودش در پیش گرفت.

این نرم‌افزار،‌ به کاربران بالای ۱۸ سال (در صورتی که زیر سن قانونی بودند باید مجوز والدین خود را داشته)، اجازه دسترسی می‌داد.

واکنش گوگل به این رسوایی چه بود؟

یک سخنگوی گوگل به وب‌سایت Threatpost گفت که استفاده از این نرم‌افزار اختیاری بوده است.

گوگل از کاربران ۱۸ سال به بالا دعوت می کند تا برنامه را از طریق یک کد خاص و فرآیند ثبت‌نام با استفاده از گواهی شرکتی دانلود کنند. این همان نوع نقض خط‌‌مشی است که باعث شد اپل این برنامه را مشابه Research VPN iOS فیس‌بوک ببندد.

پس از اینکه از گوگل پرسیدیم که آیا این برنامه، خط‌مشی اپل را نقض می‌کند یا خیر، گوگل اعلام کرد که Screenwise Meter را از برنامه گواهی شرکت اپل حذف و در دستگاه‌های iOS نیز غیرفعال می‌کند.

این شرکت در بیانیه ای به TechCrunch گفت:

“برنامه Screenwise Meter iOS نباید تحت برنامه سازمانی توسعه‌دهندگان اپل کار می‌کرد، این یک اشتباه بود و ما عذرخواهی می کنیم. ما این برنامه را در دستگاه های iOS غیرفعال کردیم. این برنامه کاملاً داوطلبانه است. ما با کاربران در مورد نحوه استفاده از داده‌هایشان در این برنامه صحبت کردیم، همچنین به داده‌های رمزگذاری‌شده در برنامه‌ها و دستگاه‌ها دسترسی نداریم، و کاربران می‌توانند در هر زمان از برنامه انصراف دهند”.

برنامه توسعه نرم‌افزاری سازمان‌های بزرگ چیست؟

برنامه توسعه نرم‌افزاری سازمان‌های بزرگ کمپانی‌ها را قادر می‌سازد تا برای کارمندان خود نرم‌افزارهای موبایل بسازند. به این شکل دیگر این نرم‌افزارها در فروشگاه عمومی اپل منتشر نمی‌شود.

اپل قوانین سختی در رابطه با جمع‌آوری داده‌ها از طریق نرم‌افزارهای فروشگاهش دارد. این قوانین از جمع آوری بی‌مورد داده‌ها که به منزله جاسوسی است، و برای کارکرد صحیح برنامه ضرورتی ندارد، جلوگیری می‌نماید.

فیسبوک و سرقت داده‌ها

اوایل همین هفته اپل کاشف به عمل آمد که فیسبوک نیز از همین روش، کار خودش را پیش می‌برده است.

بر اساس افشاسازی  وب‌سایت techCrunch در روز سه‌شنبه ،‌ فیسبوک، کاربران را با پرداخت پول تشویق به نصب نرم‌افزار موبایل خود می‌کرده است. این حرکت به پروژه اطلس مشهور است.

این نرم‌افزار فیسبوک به آن‌ها اجازه دسترسی کامل را می‌داد:

  • شامل اینکه چطور و کی کاربران از نرم‌افزارهای روی گوشی خود استفاده می‌کنند،
  • به چه سایت‌هایی سر می‌زنند
  • و حتی عکس‌های سوابق خریدشان از سایت آمازون را جمع‌آوری می‌کرد.

در پاسخ به این عمل، اپل مجوز فیسبوک را در برنامه مذکور ابطال نمود و نرم افزارش را از اکوسیستم خود حذف کرد.

در ضمن اگر علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد فیسبوک هستید، می‌توانید مقاله ما تحت عنوان فیسبوک هک شد، 50 میلیون کاربر آسیب دیدند را، مطالعه بفرمایید.

واکنش فیسبوک به این رسوایی چه بود؟

یک سخنگوی فیسبوک گفت که حقایق کلیدی در مورد نحوه تحقیقات این نرم‌افزار کاملاً نادیده گرفته شده است.

وی اظهار داشت:

“بر خلاف گزارش‌های اولیه، هیچ مخفی‌کاری دراین‌باره وجود نداشت. این نرم‌افزار به‌معنای واقعی کلمه نرم‌افزار تحقیقاتی فیسبوک بود. این کار جاسوسی نبود. زیرا تمام افرادی که برای این امر ثبت‌نام کردند، به‌طور کامل و شفاف از روند کار مطلع بودند همچنین از آن‌ها کسب اجازه می‌شد. آن‌ها بابت این کار پول دریافت می‌کردند. مورد آخر اینکه کمتر از ۵ درصد شرکت‌کنندگان نوجوان بودند. همه آن‌ها با اجازه بزرگترشان این کار را انجام دادند”.

اپل به درخواست وب‌سایت Threatpost برای اظهارنظر در مورد نرم‌افزار گوگل پاسخی نداد.

به‌طور خلاصه، بسیاری از افرادی که توسط جوایز مالی اغوا می‌شوند ممکن است به‌معنای نظارت کامل شرکتی بر تمام فعالیت‌های مبتنی بر صفحه نمایش شما را به‌طور کامل درک نکنند.

مطالب مرتبط

۳ نظر در “اپل نرم افزار جاسوسی گوگل را حذف می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.