امنیت و هک, همه مطالب

امنیت کامپیوتر شخصی و روش‌های بهبود آن

امنیت کامپیوتر شخصی و روش‌های بهبود آن

مردم اغلب امنیت کامپیوتر را یک موضوع فنی و پیچیده می‌دانند، به همین دلیل است که کمتر به آن توجه می‌کنند؛ البته تا زمانی که اطلاعات آن‌ها مورد خطر قرار بگیرد و از این طریق آسیب ببینند. پس بهتر است قبل از اینکه مورد آسیب جدی قرار بگیرید، فکری به حال امنیت رایانه شخصی خود بکنید و از اطلاعات خود محافظت کنید. توجه و اقدام برای ایمن نگه داشتن رایانه به شما کمک می‌کند تا از بدافزارها و حملاتی که برای سرقت اطلاعات شخصی شما طراحی شده‌اند جلوگیری کنید. در اینجا چند راه وجود دارد که می‌تواند به کاهش خطرات در استفاده از رایانه کمک کند.

کارهایی ساده اما مهم که می‌تواند امنیت کامپیوتر شما را بهبود ببخشد و از پیامدهای پرهزینه‌ی این امر جلوگیری کند.

امنیت کامپیوتر چیست؟

اینترنت یکی از بزرگ‌ترین اختراعات بشر، دسترسی فوری به منابع بی‌پایان اطلاعات و دانش را برای مردم فراهم و زندگی همه ما را دست‌خوشِ تغییر کرده است. اما در کنار همه مزیت‌هایی که دارد، ضعف‌هایی هم دارد که یکی از آنها امکان سوءاستفاده هکرها از اطلاعات شخصی ماست. اما نگران نباشید! اگر راه‌های حفاظت از اطلاعات کامپیوتر را بدانید، می‌توانید با اقداماتی، مانع دزدیده شدن داده‌های مهم خود شوید. در حقیقت امنیت رایانه، حفاظتی است که باعث می‌شود اطلاعات حیاتی از دسترسی، سرقت یا سوءاستفاده غیرمجاز محافظت شود. راه‌های مختلفی برای محافظت از سیستم‌ها و شبکه‌های رایانه‌ای و جلوگیری از فعالیت‌های مخرب احتمالی به طور گسترده استفاده می‌شوند.

امنیت کامپیوتر شخصی

امنیت کامپیوتر شما در واقع شامل اقداماتی است که برای ایمن کردن رایانه‌های شخصی، لپ‌تاپ‌ها و سایر دستگاه‌های شخصی در شبکه استفاده می‌شوند. با رعایت نکاتی ساده اما ضروری می‌توانید تا حد زیادی جلوی دسترسی غیرمجاز و غیرقانونی را بگیرید و از آلوده شدن سیستم‌ها، سرقت اطلاعات نیز پیش‌گیری کنید تا امنیت کامپیوتر خود را افزایش دهید. امنیت رایانه شخصی برای جلوگیری از تغییر یا آسیبی که می‌تواند به دلیل هرگونه تهدید مخرب ایجاد شود بسیار مهم است. در دنیای IT، امنیت کامپیوتر شخصی به عنوان امنیت فناوری اطلاعات یا امنیت سایبری نیز شناخته می‌شود.

یکی از دغدغه‌های امنیت سایبری محرمانه ماندن داده و ایجاد دسترسی امن به آن‌هاست.. امنیت کامپیوتر شخصی، حفاظت از اطلاعات و دارایی‌های دیجیتال مانند سرورها، رایانه‌های رومیزی، لپ‌تاپ‌ها، شبکه و موارد دیگر را تضمین می‌کند.

بنابراین، امنیت رایانه را می‌توان، کنترل‌هایی تعریف کرد که برای تأمین محرمانه بودن، یکپارچگی و در دسترس بودن برای همه اجزای سیستم‌های رایانه‌ای اعمال می‌شوند.

قسمت‌های مختلف یک سیستم کامپیوتری که باید محافظت شوند عبارتند از:

 • سخت‌افزار، بخش فیزیکی کامپیوتر، مثل هارد یا حافظه سیستم.
 • سیستم عامل.
 • نرم‌افزارهای نصب‌شده و مورد استفاده.

مطالعه این مطلب در خصوص راه‌های تامین امنیت رایانه شخصی حتما برایتان جالب خواهد بود.

چگونه امنیت کامپیوتر خود را ارتقا دهیم؟

هکرها این روزها به روش‌های مبتکرانه‌ای روی آورده‌اند. برای محافظت و ایمن‌ماندن در برابر این تهدیدات پیچیده و فزاینده امنیتی کامپیوتری، لازم است فرد خود را با اطلاعات و ابزارهای ضروری مسلح کند. برخی از اقدامات پیشگیرانه‌ای که می‌توانید انجام دهید عبارتند از:

 • کامپیوتر خود را به صورت فیزیکی ایمن کنید.
 • نصب نرم‌افزارهای امنیتی و آنتی ویروس مطمئن، معتبر و به‌روز.
 • فعال کردن فایروال؛ زیرا فایروال به عنوان یک محافظ امنیتی بین اینترنت و رایانه شخصی (و یا شبکه محلی) شما عمل می‌کند.
 • از آخرین نرم‌افزارها و اخبار درباره سیستم‌های کامپیوتری خود باخبر شوید و به‌روز بمانید و به محض ارائه نسخه‌های جدید، به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری را انجام دهید.
 • از کلیک بر روی پیوست‌های ایمیل خودداری کنید مگر اینکه منبع آنها را بدانید.
 • با استفاده از ترکیبی منحصربه‌فرد از اعداد و حروف کوچک و بزرگ، رمز عبور را به طور منظم تغییر دهید.
 • از اینترنت با احتیاط استفاده کنید و در حین گشت‌وگذار از صفحات تبلیغاتی پاپ آپ و دانلودهای ناخواسته جلوگیری کنید.
 • زمانی را برای تحقیق در مورد نکات اساسی امنیت رایانه و آموزش خود در مورد تهدیدات سایبری صرف کنید.
 • در بازه‌های زمانی مشخص، اسکن‌های کامل سیستم را انجام دهید و یک برنامه پشتیبان‌گیری دوره‌ای برای سیستم ایجاد کنید تا مطمئن شوید که داده‌های شما در صورت بروز اتفاقی برای رایانه شما، قابل بازیابی هستند.

جدای از این‌ها، راه‌های زیادی وجود دارند که می‌توانید از سیستم کامپیوتری خود محافظت کنید. راه‌هایی مانند رمزگذاری که می‌توانند به محافظت از رایانه و فایل‌های شما کمک کنند.

برخی منابع:

1. 

What is Computer Security? | Introduction to Computer Security
2. 

What is PC Security? | Protect your PC completely from malware

۲ نظر در “امنیت کامپیوتر شخصی و روش‌های بهبود آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.