ایرادات سخت افزار, همه مطالب

چطور شبکه بی‌سیم خانگی خود را با چندین تقویت کننده و نقطه دسترسی بهبود بخشیم؟

مودم

آیا اتصال اینترنت بی‌ثباتی که دارید باعث شده تا این طرف آن طرف به دنبال راه حل باشید؟

شیوع جهانی کووید-۱۹ موجب افزایش درخواست‌ها برای سرویس اینترنت به منظور دورکاری، آموزش آنلاین برای بچه‌ها وارتباط تصویری با بستگان و همکاران شده است.مطالعه نمایید: نسل پنجم شبکه بی‌سیم (۵G) چیست و آینده آن چه خواهد شد.


برای بسیاری از افراد که مجبور به ماندن در خانه شده است مشکلات اتصال اینترنتی در ماه‌های اخیر دردسر ساز شده است. و بدتر از آن سرویس دهندگان اینترنتی از ارسال متخصصین به منازل برای رفع اشکال خودداری می‌کنند.مطالعه نمایید: ۲۴ راه برای اینکه خانه خودتان را ظرف دو روز امن‌تر کنید (خانه هوشمند)

مصالح ساختمانی مورد استفاده در خانه شما و نوع طراحی و معماری داخلی می‌تواند تأثیر منفی بر روی کیفیت شبکه بی‌سیم شما داشته باشد.

این موارد می‌تواند سرعت شبکه را پایین بیاورد مخصوصا زمانی که همه خانه بوده و مشغول استفاده از انواع وسایل الکترونیکی باشند. می‌توانید خودتان دست به کار شده و موانع کیفیت خوب شبکه را رفع کنید.


یک راه ساده اضافه کردن چندین نقطه دسترسی و دستگاه‌های تقویت کننده می‌باشد. این کار مشابه سیم‌کشی تلفن به ازای هر اتاق برای اتصال دستگاه‌های تلفن بیشتر و استفاده از ایستگاه‌های تلفن بی‌سیم در کل خانه است.

در کل مسیریاب‌ها فاقد قدرت انتقال امواج دکل‌های تلفن برای رساندن امواج به گوشه کنار‌های حتی یک اتاق کوچک در یک خانه معمول هستند. مسیرباب‌های ساده و ارزان معمولاً بدترین کارایی را دارند.


با سعی و خطا می‌توان اشکالات شبکه سیمی و بی‌سیم یک خانه یا محل کار را یافته و رفع کرد. اگر دارای یک مسیریاب قدیمی هستید که سخت افزار و تنظیمات اصلی را دارد می‌توانید با خرید یک مسیریاب جدید مشکلات را حل کنید. به دنبال یک دستگاه چند کاناله باشید.اگر که مسیریاب جدید مشکل را حل نکرد چه کنم؟


مسیریاب‌ها سیگنال بی‌سیم کندی را از خود ساطع می‌کنند که ممکن است به تمام نقاط خانه شما نرسد. به همین خاطر است که اضافه کردن تقویت کننده یا چندین نقطه دسترسی سیمی می‌تواند قابلیت گیرندگی را بیشتر کرده و مناطق کور را از بین ببرد.

مودممحدودیت سیم‌کشی


راه دیگر گسترش شبکه سیمی به وسیله افزایش کابل در سرتاسر خانه است. به جای پخش سیگنال از طریق یک مسیریاب بی‌سیم هر اتصال سیمی مستقیم به یک کامپیوتر رومیزی یا لپ تاب متصل می‌شود.

این کار برای اتصال تلفن همراه، تبلت مانند این‌ها به اینترنت مناسب نیست. اما اضافه کردن یک نقطه دسترسی به شبکه کابلی باعث می‌شود تا مسیریاب بی‌سیم به دستگاه‌های سیار سرتاسر خانه نزدیک‌تر باشند.

مودم‌های کابلی معمولاً سوکت‌های لازم را برای اتصال سه یا چهار کامپیوتر فراهم می‌کنند. می‌توانید رول‌های کابل را خریداری کرده و خودتان جاگذاری کنید. این راه می‌تواند گزینه مناسبی برای اتصال اتاق‌های مجاور باشد.


رد کردن کابل بین چندین طبقه یک داستان دیگر است. در آن صورت گزینه‌های کابل کشی یا نصب مودم‌های مجزا در طبقات را بسنجید.

این روش کابل کشی در خانه‌ها و محل کارهای بزرگ امتیاز نصب مودم‌های بی‌سیم در طبقات مختلف را دارد. این استراتژی در زمان گسترش دسترسی شبکه خانگی‌تان بدون از دست دادن کیفیت سیگنال و اتصال مؤثر است.

این حالت هم‌چنین مسیریاب بی‌سیم شما را از لحاظ فیزیکی به دستگاه‌های موجود در آن اتاق‌ها نزدیک‌تر می‌کند. این کار سیگنال دریافتی را به شکلی تقویت می‌کند که فواصل و تعداد زیاد دستگاه‌های متصل باعث ضعف آن نمی‌شود.

با این حال حواس‌تان باشد. ممکن است نیاز به مسیریاب‌های بی‌سیمی داشته باشید که به شما اجازه تغییر کانال می‌دهند.

مودم

بیایید شروع کنیم

برای یافتن اینکه موانع سر راه سرعت بیشتر اینترنت در حوزه شما چیست باید فضای مرتبط را به دنبال ۵ مورد مهم که روی سیگنال کامپیوتر شما تأثیر می‌گذارد بگردید. این کار ممکن است نیاز به اضافه کردن تقویت کننده‌ها و نقاط دسترسی بیشتر را از بین ببرد. هم‌چنین ممکن است باعث بهبود کیفیت نتایج در صورت انجام آن شود.

قبل از آنکه شروع کنید اول ببینید سرعت کنونی شما چقدر است. پاسخ‌گویی به این سه سؤال می‌تواند به شما در طرح‌ریزی چگونگی بهبود اتصال اینترنت کمک کرده و برد آن را در خانه یا محل کارتان افزایش داد:

۱. آیا اتصال بی‌سیم شما به تازگی دردسر ساز شده و دائماً کند است؟

۲. آیا سرعت اتصال شما به شکل سیمی بالا است اما به شکل بی‌سیم بسیار کند است؟

۳. آیا در قسمت‌های مختف محیط‌‌‌‌‌‌‌تان نقاط کوری وجود دارد که به شما اجازه اتصال دستگاه‌های سیار و لپ‌تاپ را نمی‌دهند؟‌

بسته به اینکه جواب شما به سؤال‌های بالا ممکن است دو مشکل متفاوت داشته باشید. اولاً مطمئن شوید که اتصال سیمی از مرکز اینترنت سالم باشد. برخی از سرویس دهندگان گزینه اتصال بی‌سیم را به عنوان گزینه اتصال از طریق مودم کابلی ارائه می‌کنند.

اگر مسیریاب جدایی در اختیار دارید سرعت آن را با سرعت مودم مقایسه کنید.

اگرچه مسیریاب خارجی به مودم کابلی شما برای دریافت سیگنال اینترنت متصل شده است با این حال مسیریاب‌های مختلف به شکل متفاوتی عمل می‌کنند و ممکن است از قابلیت بی‌سیم مودم شما بهتر باشند که در این صورت می‌توانید آن را خاموش کرده تا از تداخل جلوگیری کنید.نیازهایتان را بررسی کنید


با تماس با سرویس دهنده اینترنتی می‌توانید مطمئن شوید که اینترنت سیمی کابل کشی شده به خانه‌تان درست عمل می‌کند.

اگر این‌طور است مرحله بعد اندازه‌گیری قدرت سیگنال به مودم‌تان است. چت تصویری یا استریم کردن از طریق دستگاه‌های مختلف می‌تواند پهنای باند شما را تضعیف کند. این مورد به شکل چشم گیری باعث افت کیفیت سرعت بی‌سیم می‌شود.

سرویس دهنده اینترنت شما می‌تواند کیفیت سیگنال اتصال به مودم کابلی شما را از راه دور بررسی کرده و تنظیمات لازم را انجام دهد. احتمال دارد که ارتقای سرویس اینترنت‌تان به گزینه پر سرعت‌تر به شما سرعت بالاتری در شبکه بی‌سیم نیز بدهد. اما یادتان باشد که سرعت بی‌سیم همیشه از سرعت کابل کمتر است.

سرعت بیشتر اینترنت به مودم کابلی به منزله پهنای باند بیشتر برای سرعت بی‌سیم می باشد. تنها با پرداخت هزینه برای سرعت بیشتر اینترنت می‌توانید پهنای باند بیشتری برای اتصل چندین کامپیوتر و چاپگرهای بی‌سیم و دوربین امنیتی به ارمغان آورد. پدیده مشابهی با افزایش ظرفیت مسیریاب رخ می‌دهد.

شما می‌توانید به سادگی سرعت اینترنت خود را با استفاده از سایت‌های مربوط بسنجید- چه بی‌سیم چه با سیم. از این گونه سایت‌ها می‌توانید برای رصد کردن سرعت شبکه خودتان استفاده کنید.


مودم

زمان بررسی است

سرویس دهنده اینترنت گزینه مورد اطمینانی برای حل اشکال سرعت اینترنت نیست. احتمالاً نخواهید توانست که نظر آن‌ها را در زمینه شکایت سرعت اینترنت خود جلب کنید. من تجربه این‌ها را داشته‌ام.

چند کاری هست که می‌توانید انجام دهید تا وضعیت بهتر شود. بعد از امتحان این کارها می‌توانید تصمیم بگیرید که وقت ارتقای مسیریاب یا طرح اینترنت است یا خیر.

در هر صورت با ارتقا از شر نقاط کور یا اتصالات ضعیف خلاص نخواهید شد. برای گسترش برد شبکه سیمی یا بی‌سیم خود باید آستین‌ها را بالا زده و خودتان کاری کنید. افزایش سخت‌افزار و دستگاه‌های شبکه وضعیت را بهتر نخواهد کرد.

نکاتی که باید در حین بررسی سرعت انجام دهید این‌ها است:


  • فاصله فیزیکی بین مودم یا مسیریاب خارجی و دستگاه‌های متصل می‌تواند بسیار تعیین کننده باشد. می‌توانید به وسیله یک برنامه تحلیل‌گر شبکه بی‌سیم میزان کیفیت سیگنال شبکه را بررسی کنید.


با استفاده از برنامه‌هایی نظیر NetSpot، Wifi Analyzer یا غیره کیفیت سیگنال را می‌توانید بررسی کنید.

مسیریاب را جا به جا کرده و مسیر سیگنال را خلوت کنید. نقاط کور را پیدا کرده و با تغییر مکان مسیریاب یا روتر محل مناسب را مشخص کنید. هم‌چنین با استفاده از روش‌های زیر نقاط کور را برطرف کنید.


  • موانع می‌تواند اتصالات اینترنت را بسته یا ضعیف کند. موانع و اشیاء مختلف می‌تواند سیگنال بی‌سیم را کاملاً یا تا حدی تضعیف کند. این موارد شامل دیوار، داکت،‌ مبلمان و اثاثیه و لوازم خانگی می‌شود. مواد دیگر مشکل ساز شامل آب، ‌شیشه، ‌چوب،‌ پلاستیک، فوم و جعبه می‌شود.دستگاه سیار خود را به مودم نزدیک کنید تا اینکه سیگنال بهتر شود. سپس بررسی کنید که چه چیزی بین قسمتی که سیگنال بد داشت با این قسمت متفاوت است. موانع مسدودکننده را جا به جا کنید.


  • تداخل دستگاه‌های دیگر الکترونیکی و شبکه‌های رادیویی می‌تواند به شدت سرعت شبکه شما را کاهش دهد. سیگنال بی‌سیم با همان باند فرکانسی الکترومغناطیس مانند رادیوها، تلفن‌های همراه، ‌ماکرو ویو و بسیاری دستگاه‌های دیگر از این گونه موارد هستند. به همان شکل شبکه‌های بی‌سیم همسایه‌ها نیز می‌تواند مشکل  ساز شود.


تمام دستگاه‌های الکترونیکی را خاموش کنید. اتصال بی‌سیم را بررسی کنید. سپس یک به یک دستگاه‌ها را روشن کرده تا این‌که سیگنال بی‌سیم افت پیدا کند. دقت کنید که برخی دستگاه‌ها ممکن است به شکل مقطع تداخل ایجاد کنند. برای مثال زمانی که یخچال یا کولر گازی روشن می‌شود.


تقویت و گسترش توپولوژی شبکه


گسترش برد اینترنت در خانه یا محل کار آسان است. با اضافه کردن دستگاه‌هایی به نام تقویت کننده یا تکرار کننده‌ها و گسترش دهنده‌ها. بهترین محصول را تحقیق کنید. نصب و پیکربندنی آن‌ها کمی برنامه‌ریزی می‌خواهد اما کار سختی نیست.

مسیریاب کنونی خود را به عنوان شاه‌راه در توپولوژی شبکه خود در نظر بگیرید. این شاه‌راه دستگاه مرکزی است که اینترنت را از خیابان به مودم شما می‌رساند.

یکی یا چندین نقطه دسترسی بی‌سیم به وسیله کابل به شاه‌راه متصل می‌شوند.

یک تقویت یا تکرار کننده بی‌سیم به شکل بی‌سیم به هر یک از نقاط دسترسی بی‌سیم متصل می‌شوند. مسیریاب کنونی بی‌سیم می‌تواند تقویت کننده خودش را داشته باشد.

تقویت کننده سیگنال را به سمت بیرونی گسترش می‌دهد و برد آن را از مسیر یاب کنونی گسترش می‌دهد. مسیریاب کنونی به یک نقطه دسترسی از طریق کابل متصل می‌شود. سپس نقطه دسترسی به تقویت کننده متصل شده که در نهایت به دستگاه کاربر وصل می‌شود.


مودم
طرح ریزی چیدمان


اتاق‌هایی که سیگنال خوبی دارند را بیخیال شوید. مکان‌هایی که کیفیت سیگنال پایینی دارند باید به شکل کابلی به شاه‌راه یا هاب متصل شوند. مکان‌هایی که دارای سیگنال بسیار ضعیف یا بدون سیگنال هستند به وسیله تقویت کننده بی‌سیم پوشش داده شوند.

برای مثال اگر مسیریاب کنونی در یک اتاق کوچک در انتهای خانه قرار دارد و سیگنال بسیاری ضعیفی در آشپزخانه در آن سوی خانه وجود دارد، بهتر است که یک نقطه دسترسی سیمی در هال در بیرون اتاق کوچک قرار دهید. یک تقویت کننده بی سیم در آشپزخانه قرار دهید.

تفاوت کلیدی بین یک دستگاه نقطه دسترسی و گسترش دهنده‌های برد یا دستگاه تقویت کننده در نحوه اتصال آن‌ها است.

یک نقطه اتصال به وسیله کابل به مسیریاب در حال حاضر متصل به مودم اینترنتی وصل می‌شود. یک گسترش دهنده برد یا تقویت کننده به شکل بی‌سیم به مسیریاب بی‌سیم وصل می‌شود و باید در نزدیک جایی که سیگنال مسیریاب بی‌سیم قوی است قرار داده شود و نه در یک نقطه کور.

در نظر داشته باشید که بر خلاف نقاط دسترسی، گسترش دهنده‌های برد و تقویت کننده‌ها سرعت اینترنت را کاهش می‌دهند. بسته به اندازه خانه یا محال کارتان و چیدمان وسایل آن‌ها، ممکن است تنها با وصل کردن یک تقویت کننده بی‌سیم به یک پریز برق مجاور در یک مکان دارای سیگنال ضعیف، نتیجه خوبی بگیرید.ارتقای طرح اینترنتی


من با دنبال کردن همین راهنما توانستم به اندازه پولی که برای اینترنت می‌پردازم سرعت کافی بگیرم. مودم اینترنتی خانواده من در محل کار خانگی در کف یک خانه سه طبقه قرار دارد.

مودم و مسیریاب بی‌سیم در انتهای گوشه عقبی محل کارم قرار دارند که در‌واقع انتهای کل خانه محسوب می‌شود.

در اوایل کار سیم کشی مجدد محل مودم اینترنت هزینه‌بر و دردسر آفرین بود. چندین کامپیوتر رومیزی اتصال کابلی به مودم داشتند. اعضای خانواده از لپ تاپ خود به شکل بی‌سیم استفاده می‌کردند که در مکان خوبی قرار داشتند. معمولاً سرعت خوبی داشتیم.

پس از گذشت چند سال تحمل نقاط کور و افت گاه گاهی کیفیت بی‌سیم سخت‌تر شد چون نیاز به استفاده از دستگاه‌های سیار بیشتر و بیشتر شد. سپس سرویس دهنده اینترنت در قالب ارتقای طرح اینترنتی من را مجبور به ارتقای مودم کرد.

بنابراین ناگزیر مجبور به ارتقا به یک مودم جدید از طرف سرویس دهنده اینترنت شدم. مودم جدید مدار بی‌سیم داخلی داشت. به همین دلیل اتصال ضعیف‌تری نسبت به مسیریاب قدیمی برقرار می‌کرد.

مسیریاب کهنه من قابلیت ارتقای سخت افزار را نداشت. این موجب اتصال ضعیف به مودم کابلی جدید می‌شود. مشکلات اتصال بی‌سیم وحشتناک بدتر شد.مودم
مشکل حل شد

یک مسیریاب جدید خریداری و آن را به مودم سرویس دهنده متصل کردم. در حقیقت دو شبکه مجزای بی‌سیم درست کردم. یکی به وسیله میسریاب داخلی مودم جدید تغذیه می‌شود و دیگری به وسیله مسیریاب جدید متصل به مودم اینترنتی.

من از دو چاپ‌گر بی‌سیم چندین بلندگوی خانگی بی‌سیم و چندین تلویزین هوشمند متصل به شبکه بی‌سیم استفاده می‌کنم که همگی به مسیریاب داخلی مودم اینترنت متصل هستند. مسیریاب جدید را برای اتصال بی‌سیم لپ تاپ‌ها و تبلت‌ها و تلفن‌های همراه و کروم بوک‌ها استفاده کردم که سریع‌تر بود.

استفاده از دو شبکه بی‌سیم مجزا مشکل تداخل امواج را کمتر کرد. بنابراین قادر بودم تا به شکل هوشمندی یک گسترش دهنده بی‌سیم را در طبقات دوم و سوم قرار دهم تا یک اتصال بی‌سیم سریع و قابل اطمینان بدون نقطه کور فراهم کنم.

در ضمن یک مسیریاب بی‌سیم تی پی لینک یک آنتن ۲۰ سانتی‌متری داشت به همراه چندین تقویت کننده سازگار خریدم.

این ترکیب یک راه حل عالی به وجود آورد که نیاز به نصب نقاط اتصال بیشتر را مرتفع می‌کرد. نکته اینکه بهتر است مسیریابی انتخاب کنید که آنتن بلند‌تری داشته باشد. هم‌چنین می‌توانید یک آنتن بلند‌تر را بر روی مسیریاب کنونی خودتان نصب کنید.

۳ نظر در “چطور شبکه بی‌سیم خانگی خود را با چندین تقویت کننده و نقطه دسترسی بهبود بخشیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.