خبرها, همه مطالب

انتقال داده‌ها از اپل به اندروید آسان می‌شود!

ویندوز 11
  • ویندوز 11 پشتبانی رسمی از برنامه‌های اندروید را از دست می‌دهد.

در سال 2021 ویندوز 11 به لطف یک VM تحت نظارت مایکروسافت به‌نام Windows Subsystem for Android (WSA) پشتیبانی رسمی از برنامه‌های اندرویدی به دست آورد. با WSA، کاربران ویندوز 11 می‌توانند تقریباً طیف کاملی از برنامه‌ها را برای اندروید نصب و اجرا کنند.

مایکروسافت امروز اعلام کرد که قصد دارد WSA را درطول سال متوقف کند. کاربران ویندوز 11 که اپ استور آمازون یا برنامه‌های اندروید را نصب کرده‌اند، تنها تا 5 مارس 2025 دسترسی به آن برنامه‌ها را خواهند داشت.

از فردای آن روز، آمازون قصد دارد از دانلود اپ استور آمازون از فروشگاه مایکروسافت، فروشگاه اپلیکیشن مایکروسافت برای ویندوز، توسط کاربران جدید جلوگیری کند.

پاسخ آمازون به این اقدام ویندوز

آمازون در پست وبلاگی خود، نوشت:

«مشتریان ممکن است به استفاده از برنامه‌های فروشگاه Apps Amazon که قبلاً نصب کرده‌اند، ادامه دهند و همچنان می‌توانند به‌روزرسانی‌های برنامه را تا پیش از ۶ مارس دریافت کنند».

توسعه‌دهندگان دیگر نمی‌توانند پس از 5 مارس 2024 برنامه‌های جدید خالصی را که ویندوز 11 را هدف قرار می‌دهند، ارسال کنند. اما توسعه‌دهندگان با یک برنامه موجود می‌توانند تا زمانی که فروشگاه Appstore آمازون در ویندوز 11 به‌طور کامل متوقف نشود، به ارسال به‌روزرسانی‌های برنامه ادامه دهند.

برنامه‌های اندروید در ویندوز

همان‌طور که کانینگهام از Ars Technica اشاره می‌کند، WSA، یک روش راحت برای اجرای برنامه‌های اندروید در ویندوز بود. اما از همان ابتدا به‌دلیل ناتوانی در دسترسی به فروشگاه Google Play، فروشگاه رسمی برنامه های اندروید، محدودیت‌های زیادی داشت.

فروشگاه Appstore آمازون انتخاب‎‌های محدودتری داشت، بدون شک کاربران را در بسیاری از موارد به سمت ویندوز بومی یا نسخه‌های مبتنی‌بر وب برنامه‌هایی که می‌توانستند از طریق WSA نصب کنند، سوق می‌داد.

به عبارت دیگر، استفاده از WSA احتمالاً بسیار کم بود. به‌ویژه در زمانی که توجه مایکروسافت به‌وضوح در بخش‌های دیگر است، مانند هوش مصنوعی مولد و تجسم‌های مختلف آن در ویندوز.

اکنون، صرفاً به دلیل اینکه مایکروسافت به پشتیبانی از WSA پایان می‌دهد، اجرای برنامه‌های اندروید در ویندوز غیرممکن نیست. تعدادی برنامه‌های جایگیزین وجود دارد. از جمله Waydroid، که از برنامه‌های اندروید از طریق کانتینرهای سیستم مبتنی‌بر لینوکس پشتیبانی می‌کند، و BlueStacks، شبیه‌ساز اندروید برای ویندوز و macOS.

تعهد مایکروسافت برای پر کردن شکاف بین دستگاه‌های اندروید و ویندوز به نظر نمی‌رسد تزلزلی داشته باشد.

همین هفته، مایکروسافت قابلیتی را راه‌اندازی کرد که به کاربران اندروید اجازه می‌دهد از دوربین دستگاه خود به‌عنوان وب‌کم در ویندوز 11 استفاده کنند.

در مواقع دیگر، مایکروسافت از برنامه‌هایی مانند Link to Windows استفاده می‌کند که به کاربران Android (و iOS) اجازه می‌دهد تماس بگیرند و به پیام‌های متنی خود پاسخ دهند. همچنین اعلان‌های یک رایانه شخصی ویندوزی را بررسی و رد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.