امنیت و هک, همه مطالب

روز حریم خصوصی داده و اطلاعات

روز حریم خصوصی داده و اطلاعات

دیجیتالی شدن دنیا امکان دسترسی و جمع آوری راحت‌تر داده‌ها را برای ما فراهم آورده است. بنابراین حفاظت از حریم خصوصی داده‌ها برای ما مهم‌تر از قبل شده است. روز حریم خصوصی داده و اطلاعات در روز 18 ژانویه جشن گرفته می‌شود. این روز یک مناسبت جهانی است که هدف از ایجاد آن افزایش آگاهی و دانش نسبت به حریم خصوصی داده‌ها و اطلاعات است.


مطالعه نمایید: حالت مخفی (INCOGNITO) مرورگر وب چطور کار می‌کند

این مناسبت در کشورهای ایالات متحده، کانادا و 27 کشور اروپایی گرامی داشته می‌شود.


مطالعه نمایید: خطرات نداشتن آنتی ویروس

بعد آموزشی این روز در اصل بر روی افزایش آگاهی در بین نوجوانان و جوانان نسبت به حفاظت از حریم اطلاعاتشان در محیط مجازی تمرکز داشت، خصوصا آن‌جایی که به شبکه‌های اجتماعی مرتبط می‌شد. اما این تمرکز در چهار سال اخیر به بقیه اقشار جامعه مانند خانواده‌ها، مصرف کنندگان و تجار بسط یافته است.


روز حریم خصوصی داده و اطلاعات
علاوه بر این بعد آموزشی، روز حریم خصوصی داده و اطلاعات تشویقی برای برگزاری جشن‌ها و فعالیت‌های انگیزشی به منظورهای مختلف می‌باشد؛ از جمله برای ایجاد ابزارهای فن‌آوری در زمینه کنترل افراد بر داده‌های شخصی؛ ایجاد مشوق برای تبعیت از قوانین و رگولاتوری‌های حریم خصوصی؛ و ایجاد زمینه گفت و گو بین اشخاص ذینفع در پیشرفت حفاظت از داده‌ها و حریم شخصی.


این جشن بین‌المللی موقعیت‌های بسیاری برای همکاری بین دول، صنایع، دانشگاه‌ها، عام المنفعه‌ها، کارکنان حوزه حریم شخصی و آموزگاران آن است.

مقاوله نامه حفاظت از افراد نسبت به پردازش خودکار داده‌های شخصی به وسیله مجلس اتحادیه اروپا در ژانویه 1981 امضا شد.

این سند در حال به روز شدن با توجه به چالش جدید قانونی ناشی از پیشرفت‌های فناوری است. همچنین مقاوله نامه جرائم سایبری برای حفاظت صحت و سقم سامانه‌های داده و حریم خصوصی در فضای سایبری به وجود آمده است.


روز حریم خصوصی داده و اطلاعات
حریم خصوصی شامل حفاظت از داده به وسیله بند هشتم مقاوله نامه حقوق بشر اتحادیه اروپا محافظت می‌شود.
حریم خصوصی داده و اطلاعات به ارتباط بین جمع آوری و پخش کردن داده، فنانوری، انتظار عموم از حریم خصوصی و مسائل حقوقی و سیاسی پیرامون آن‌ها می‌شود.

هر کجا که صحبت از داده‌های هیت شخصی ذخیره شده باشد – چه به شکل دیجیتال یا غیر آن- نگرانی‌های مرتبط با حریم خصوصی نیز وجود دارد. مدیریت افشاسازی اشتباه یا عدم مدیریت افشاسازی داده‌ها می‌تواند ریشه مشکلات حریم خصوصی باشد.


مشکلات حریم خصوصی داده و اطلاعت می‌تواند ناشی از نوع پاسخ نسبت به منابع مختلف باشد، مانند رکوردهای بخش سلامت، بازرسی‌ها و رویه‌های محاکمات جنایی، موسسات و تراکنش‌های مالی، ویژگی‌های زیستی مانند ماده ژنتیکی، محل اقامت و آمار جغرافیایی و نژاد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.