امنیت و هک, همه مطالب

چطور بدون گوگل زندگی کنیم: جایگزین‌هایی برای حفاظت از حریم خصوصی شما

گوگل

زندگی بدون گوگل می‌شود؟! بله حتماً شدنی است.

ردیاب‌های گوگل در ۷۵ درصد از یک میلیون وبسایت مطرح دیده شده است. معنایش آن است که آن‌ها نه تنها چیزهایی که جستجو می‌کنید را رصد می‌کنند بلکه وب سایت‌هایی که بازدید می‌کنید را نیز در نظر دارند. تمام این داده‌ها را برای تولید تبلیغاتی که در تمام اینترنت دیده می‌شود استفاده می‌کنند. داده‌های شخصی شما می‌تواند به وسیله رأی دادگاه در دسترس وکلا قرار گیرد که شامل مواردی نظیر دادخواست طلاق نیز می‌باشد. گوگل بالغ بر ۱۵۰ هزار درخواست داده را در سال ۲۰۱۹ پاسخ داد!


مطالعه نمایید: حالت مخفی (INCOGNITO) مرورگر وب چطور کار می‌کند


تعداد روزافزونی از مردم در حال پی‌بردن به خطر وابستگی به یک شرکت برای همه خدمات اینترنتی هستند. اگر شما نیز جزیی از مردمی هستید که نسبت به جمع آوری بیش از حد داده توسط گوگل احساس خطر می‌کنند پس مقاله درستی را مطالعه می‌کنید. ما چندین پیشنهاد جایگزین برای خدمات گوگل ارائه می‌کنیم. اکثراً رایگان هستند گرچه آن‌هایی که پولی هستند ارزشش را دارند. هزینه استفاده نکردن از سرویس‌های جایگزین هزینه‌ای است که از حریم خصوصی خود می‌پردازید.


مطالعه نمایید: گوگل دو حفره امنیتی حیاتی را وصله می‌کند


گوگل
جستجوگر گوگل ← DuckDuckGo (رایگان)


بیایید از راحت‌ترینش شروع کنیم! استفاده از سرویس جستجوی DuckDuckGo نه تنها جستجوهای شما را مخفی می‌سازد بلکه امتیازهای دیگری نیز دارد. نظیر میان‌بر‌های بنگ، سرویس پاسخ سؤال سریع و این‌که از دست‌کاری نتایج جستجو در امان خواهید بود.


گوگل

جیمیل، تقویم و مخاطبین ← FastMail یا ProtonMail (رایگان) یا Tutanota (رایگان)


FastMail یک سرویس پولی مستقل از شرکت‌های بزرگ است. همچنین دارای امکانات تقویم و مخاطبین برای همه دستگاه‌های شما است. راه‌های مختلفی برای رایانامه کدگذاری شده به وسیله سرویس PGP دارد که رایانامه شما را کاملاً از چشم نامحرم مخفی می‌کند. دو سرویس جایگزین دیگر یعنی ProtonMail و Tutanota نیز به طور پیش‌فرض چنین امکانی دارند.


گوگل
YouTube ← سرویس ‌Vimeo (رایگان)


برای پیدا کردن ویدیوهایی که بر روی یوتیوب هستند (متأسفانه زیادند) می‌توانید از طریق DuckDuckGo اقدام کنید که حریم خصوصی بهتری دارد. اما اگر خودتان تولید کننده ویدیو هستید می‌توانید از سرویس Vimeo استفاده کنید که مخصوص تولیدکنندگان است.گوگل

سرویس نقشه گوگل ← سرویس نقشه اپل یا OpenSteetMap (رایگان)


کاربران iOS می‌توانند از سرویس خود اپل به نام Apple Maps استفاده کنند که نیازی به نصب برنامه‌ ندارد. برای سایر دستگاه‌ها OpenStreetMap وجود دارد که کاملاً غیر انحصاری است اما ممکن است به کیفیت نقشه‌های اپل نباشد.


گوگل

Google drive ← سرویس Resilio Sync (رایگان) یا Tresorit (پولی)


Resilio Sync امکان همگام‌سازی نظیر به نظیر فایل را می‌دهد که می‌تواند برای نگه‌داری خصوصی فایل‌ها یا پشتیبان‌گیری و اشتراک فایل استفاده شود. بدین معنی که فایل‌های شما هیچ‌گاه روی یک سرور بخصوص ذخیره نخواهد شد. نرم‌افزار مربوطه برای تمامی دستگاه‌ها وجود دارد و همچنین برای سرویس دهنده‌ها نیز وجود دارد. یک جایگزین دیگر برای ذخیره‌سازی و پشتیبان‌گیری همراه با کدگذاری سرتاسری Tresorit می‌باشد.اندروید ← iOS (پولی)


محبوب‌ترین جایگزین اندروید iOS است که امکان کدگذاری راحت دستگاه و پیام‌ها را می‌دهد. همچنین می‌توانید با ترفند‌هایی میزان حفاظت حریم خصوصی را افزایش دهید.مطالعه نمایید: اپل نرم افزار جاسوسی گوگل را حذف می‌کند.

گوگل

گوگل کروم ← سافاری (رایگان) یا فایرفاکس (رایگان) یا Brave (رایگان) یا ویوالدی (رایگان)


سافاری اولین مرورگری بود که جستجوی DuckDuckGo را به عنوان راه جستجوی مخفی تعبیه کرد. گزینه دیگر برای دستگاه‌های بیشتر فایرفاکس می‌باشد که یک مرورگر متن باز و آزاد و دارای امکان مسدودسازی ردیاب است. Brave از آن هم فراتر رفته و مسدودسازی ردیاب را پیش‌فرض خود کرده است. همچنین مرورگرهای دیگری نیز با پشتیبانی از DuckDuckGo هستند مانند ویوالدی که برای کاربران متبحر است.

مطالعه نمایید: فایرفاکس به دنبال بلاک خودکار AD TRACKER است

گوگل
بلاگر ← Ghost (پولی) یا وردپرس (رایگان)


Ghost یک سرویس وبلاگ‌نویسی پولی میزبانی شده و همچنین یک ابزار جداگانه است که دارای هیچ ردیابی نیست. گزینه رایگان آن وردپرس می‌باشد که حدود یک سوم وبسایت‌ها بر اساس آن هستند. این نیز می‌تواند به شکل میزبانی شده یا یک ابزار جداگانه استفاده شود که حاوی هیچ ردیابی نیست. جامعه آن عظیم است و دارای راهنمای چندین زبانه گسترده و رنگ‌بندی و قالب‌های متعددی است.گوگل
گوگل هنگ اوت / گوگل میت ← Jami (رایگان) یا اپل فیس تایم (رایگان) یا مایکروسافت تیمز (رایگان)


Jami یک سرویس چندین پلتفرمی است که امکان کدگذاری سرتاسری دارد. سیاست حریم خصوصی آن بدین گونه است که تنها داده‌ای که جمع آوری می‌کند داده‌های بی‌نام تجمیع شده به منظور تحلیل بازدید‌های از سایت می‌باشد. اگر دو طرف مکالمه دستگاه اپل داشته باشند می‌توانند از سرویس فیس‌تایم استفاده کنند که هم کار با آن راحت است هم این‌که کدگذاری سرتاسری دارد. برای پشتیبانی سطح سازمانی نیز گزینه مایکروسافت تیمز وجود دارد که بنا بر گفته مایکروسافت داده‌ها را برای تبلیغات یا برای ردیابی حضار استفاده نمی‌کند.گوگل

Google Duo و پیامک اندروید ← سیگنال (رایگان)


چندین سرویس ارسال پیام خصوصی وجود دارد اما انتخاب ما سیگنال است. دارای امکان کدگذاری رایگان و سرتاسری برای پیام و تماس است. همچنین به وسیله ادوارد اسنودرن و دیگر خبرگان زمینه بخش امنیت توصیه شده است.


گوگل

Google Groups ← سرویس MeWe (رایگان) یا Discourse (پولی)


MeWe یک شبکه اجتماعی بر اساس گروه‌ها است که می‌تواند عمومی یا خصوصی باشد. سیاست حریم خصوصی آن‌ها کاملاً مشخص می‌کند که داده‌های خصوصی را جمع آوری یا اشتراک‌گذاری نمی‌کنند. یک جایگزین دیگر Discourse می‌باشد که یک پلتفرم رایگان متن باز برای مباحثه می‌باشد و مباحثات می‌توانند عمومی یا خصوصی باشند. همچنین دارای سیستم ضد هرزنامه و اعتمادسازی می‌باشد. سرویس میزبانی پولی نیز دارد اما خود نرم‌افزار را می‌توان رایگان روی سرویس دهنده‌های گوناگون میزبانی نمود.گوگل
Google Analytics ← سرویس Fathom (پولی) یا Simple Analytics (پولی) یا Plausible (پولی)


اگر وبسایتی دارید که از سرویس Google Analytics استفاده می‌کند بدانید که دارید به گوگل اجازه جمع آوری داده از هر بازدیدکننده را می‌دهید. این داده را آن‌ها به میلیون‌ها داده مشابه دیگر اتصال می‌دهند و تحلیل‌های معروف خود را انجام می‌دهند. اگر از این سرویس‌های جایگزین استفاده کنید همچنین امکان تحلیل بازدیدها را خواهید داشت با این تفاوت که دیگر به حریم خصوصی بازدیدکنندگان تجاوزی نخواهد شد. این سرویس‌ها با شرایط GDPR مطابقت دارند و از کوکی‌ها استفاده نمی‌کنند. بنابراین آن پیام‌های معروف مجوز استفاده از کوکی را ندارند. گزینه آخر همچنین امکان میزبانی رایگان دارد.


گوگل
Google ads و Adsense ← سرویس CodeFund


CodeFund در حال حاضر محدود به توسعه دهندگان و طراحان است. اگر مخاطبین شما همین دسته می‌باشند این یک پلتفرم برای تبلیغات و میزبانی تبلیغات است که اخلاق در آن محوریت دارد. بدین معنی که فقط تبلیغات بر اساس محتویات وبسایت‌ها نمایش داده می‌شود و نه رفتار کاربران. آن‌ها قدم‌هایی نیز برای عدم ردیابی کاربران برداشته‌اند مانند این‌که آدرس آی پی کاربران را ذخیره نمی‌کنند و این‌که کد پلتفرم کاملاً باز است.

همان‌طور که می‌بینید دور زدن از گوگل آن‌قدر هم سخت نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.