راهنمای ضد ویروس شید

نمای کلی ضد ویروس

بعد از نصب برنامه، برای راحت‌تر کار کردن با برنامه بهتر است ابتدا با نمای کلی آن آشنا شوید.

در زیر اجزای برنامه ضد ویروس را به ترتیب از سمت چپ توضیح داده‌ایم.

۱ـ با انتخاب دکمه  ضد ویروس شید بطور کامل بسته نخواهد شد، بلکه در قسمت TaskBar سیستم، (سمت راست پایین صفحه) آیکونی آز آن قابل مشاهده است. در این حالت ضد ویروس شید هم‌چنان به انجام کارهایی مانند محافظت درلحظه، اسکن در حال انجام ، شناسایی ویروس‌های جدید و بروزرسانی ضد ویروس و… ادامه خواهد داد.

۲ـ دکمه برای عدم نمایش برنامه بر روی صفحه سیستم است و بعد از انتخاب آن، علامت برنامه فقط بر روی قسمت Taskbar سیستم نمایش داده می‌شود و با کلیک کردن بر روی آن کل صفحه ضد ویروس شید، بر روی صفحه ویندوز نمایش داده می‌شود.

۳ـ با کلیک بر روی آیکون  به بخش تنظیمات ضد ویروس شید هدایت می‌شوید.

۴ـ در صورت مواجه شدن با خطا در ضد ویروس شید، با کلیک کردن بر روی آیکون  از طریق سایت شید افزار رایانه می‌توانید خطا را گزارش دهید.

5- علامت  هشدار می‌دهد که تا به حال اسکن کامل را انجام نداده اید.

6ـ آیکون   نسخه کنونی ویروس یاب شما را اعلام می‌کند.

7- علامت  هشدار می‌دهد که محافظت فایل ها خاموش است و با کلیک برروی گزینه محافظت فایل ها در صفحه اصلی برنامه، می‌توانید آن را روشن کنید.

آیکون اصلی ضد ویروس شید در برنامه است.

9ـ آیکون   بیانگر صندوق پیام‌های برنامه است. تمامی پیام‌های برنامه بازارچه شید در این قسمت نمایش داده می‌شوند. تا زمانی که پیغام خوانده نشود، تعداد پیغام‌های خوانده نشده بر روی این علامت نمایش داده می‌شوند.

10ـ آیکون  بیانگر پروفایل کاربری است، که با کلیک بر روی این گزینه، بازارچه شید باز شده و صفحه پروفایل کاربری شما نمایش داده می‌شود.

11ـ آیکون   بیانگر منوی اصلی ضد ویروس شید (فهرست امکانات) است، با کلیک بر روی این دکمه، منوی اصلی ضد ویروس نمایش داده می‌شود.

۱2ـ آیکون   در بالا وسط صفحه، فعال نبودن ضد ویروس شید را نمایش می‌دهد، با کلیک بر روی آن به صفحه بازارچه شید برای فعالسازی ضدویروس شید هدایت می‌شوید.

۱3ـ آیکون   بیانگر ورود به صفحه کاربری است، با انتخاب این دکمه به صفحه “ورود به حساب کاربری” در برنامه ضد ویروس شید هدایت می‌شوید.

۱4ـ علامت  بیانگر بررسی وجود بروزرسانی برای برنامه است.

15- آیکون   در سمت چپ، برای بازگشتن به صفحه قبلی در برنامه استفاده میشود.

16- با انتخاب آیکون    به صفحه اصلی ضد ویروس شید هدایت می‌شوید.

۱7ـ نوشته‌های سمت راست که در بالای هر صفحه نمایش داده می‌شود، شامل عنوان خود صفحه و موارد مربوط به همان صفحه است.

۱8ـ در صفحات مختلف برنامه، بر روی هر تصویر قسمت سمت چپ پایین، علامت  دیده می‌شود که با  قرار دادن موس بر روی این علامت توضیح کوتاهی درمورد عکس نمایش داده میشود. هم‌چنین با کلیک بر روی آن لینکی باز خواهد شد که شامل توضیحاتی در مورد آن تصویر است.

ToolTip:

یک پیام کوتاه تشریحی است که پس از قرار گرفتن موس بر روی یک علامت توسط کاربر، برای مدت زمان بسیار محدودی نمایش داده می‌شود. این نوع پیام برای ارائه اطلاعات مفید و تشریح عملکرد دکمه‌های نوار ابزار، نوار عنوان و سایر قسمت‌های برنامه مانند آیکون‌ها و لینک‌ها، استفاده می‌گردد.

 

 

 

منوی برنامه در هنگام بسته بودن برنامه:

زمانی که برنامه  ضد ویروس شید را می‌بندید، در گوشه سمت راست صفحه اصلی ویندوز، بر روی گزینه فلش به سمت بالا کلیک کنید، در کنار سایر آیکون‌های برنامه‌های ویندوز، آیکونی از ضد ویروس شید هم قرار دارد که با کلیک راست بر روی آیکون ضد ویروس، منوی برنامه باز خواهد شد و تعدادی امکانات اصلی برنامه دراین قسمت قابل دسترسی است.

پیغام‌ها در برنامه:

در هر صفحه از برنامه ممکن است با پیغام‌های مختلفی مبنی بر انجام موفقیت آمیز، بروز خطا، هشدار، اطلاع رسانی و… روبرو شویم که هر کدام با رنگ جداگانه‌ای با متن‌های متفاوتی نمایش داده می‌شوند.

استفاده از رنگ‌ها در پیغام‌ها بصورت زیر است:

سبز = موفق

قرمز = خطا

نارنجی = هشدار

آبی = نمایش اطلاعاتی برای کاربر