راهنمای ضد ویروس شید

نمای کلی ضد ویروس

بعد از نصب برنامه، برای راحت‌تر کار کردن با برنامه بهتر است ابتدا با نمای کلی آن آشنا شوید.

در زیر اجزای برنامه ضد ویروس را با شماره‌گذاری مشخص کرده و توضیح داده‌ایم.

نمای کلی ضد ویروس

۱ـ با انتخاب این دکمه ضد ویروس شید کامل بسته نمی‌شود بلکه در TaskBar در سمت راست پایین صفحه آیکونی آز آن قابل مشاهده است. در این حالت ضد یروس شید هم‌چنان به انجام کارهایی مانند محافظت درلحظه، اسکن اگر از قبل در حال انجام باشد، شناسایی ویروس‌های جدید و بروزرسانی ضد ویروس و… ادامه خواهد داد.

۲ـ برای مخفی کردن برنامه است و بعد از انتخاب آن، علامت برنامه فقط بر روی Taskbar نمایش داده می‌شود و با کلیک بر روی آن کل صفحه ضد ویروس شید، بر روی صفحه ویندوز نمایش داده می‌شود.

۳ـ با کلیک این دکمه به بخش تنظیمات ضد ویروس هدایت می‌شوید.

۴ـ در صورت مواجه شدن با خطا در آنتی ویروس، از طریق سایت شید افزار رایانه هم می‌توانید خطا را گزارش دهید. برای این کار این دکمه را فشار دهید.

۵ـ علامت اصلی ضد ویروس شید در برنامه است.

۶ـ این علامت بیانگر صندوق پیام‌های برنامه است. تمامی پیام‌های برنامه بازارچه شید در این قسمت نمایش داده می‌شوند. تا زمانی که پیغام خوانده نشود، تعداد پیغام‌های خوانده نشده بر روی خود این علامت نمایش داده می‌شوند، که مثلا برای یک پیغام خوانده نشده به شکل روبرو خواهد بود.

۷ـ این دکمه پروفایل کاربری است. که با کلیک بر روی پروفایل کاربری، بازارچه شید باز شده و صفحه پروفایل کاربری نمایش داده می‌شود.

۸ـ این علامت بیانگر منوی اصلی ضد ویروس شید (فهرست امکانات ) است، با کلیک بر روی این دکمه، منوی اصلی ضد ویروس نمایش داده می‌شود.

نمای کلی ضد ویروس

۹ـ این علامت هشدار می‌دهد که محافظت شما خاموش است و می‌توانید آن را روشن کنید.

۱۰ـ این دکمه فعال نبودن ضد ویروس شید را نمایش می‌دهد، با کلیک آن به صفحه فعال‌سازی در بازارچه شید هدایت می‌شوید  تا با وارد نمودن کد فعال‌سازی، ضد ویروس شید فعال گردد.

۱۱ـ این دکمه بیانگر ورود به صفحه کاربری است، با انتخاب این دکمه به صفحه “ورود به حساب کاربری” در برنامه ضد ویروس شید هدایت می‌شوید.

۱۲ـ نسخه کنونی ویروس یاب شما را اعلام می‌کند.

نمای کلی ضد ویروس

۱۳ـ این دکمه شما را به صفحه قبلی باز می‌گرداند.

۱۴ـ با انتخاب این دکمه به صفحه اصلی (فهرست برنامه‌ها) هدایت می‌شوید.

۱۵ـ نوشته‌های سمت راست که در بالای هر صفحه نمایش داده می‌شود، شامل عنوان خود صفحه و موارد مربوط به همان صفحه است.

۱۶ـ در صفحات مختلف برنامه، روی هر تصویر قسمت سمت چپ پایین، این علامت دیده می‌شود که با کلیک بر روی آن لینکی باز خواهد شد و شامل توضیحاتی در مورد آن تصویر است. هم‌چنین با قرار دادن موس بر روی این علامت توضیح کوتاهی هم در مورد عکس به صورت سریع قابل مشاهده است.

پیغام‌ها در برنامه:

در هر صفحه ممکن است با پیغام‌های مختلفی مبنی بر انجام موفقیت آمیز، بروز خطا، هشدار، اطلاع رسانی و… روبرو شویم که هر کدام با رنگ جداگانه‌ای با متن‌های متفاوتی نمایش داده می‌شوند.

استفاده از رنگ‌ها در پیغام‌ها از قرار زیر است:

سبز = موفق

قرمز = خطا

نارنجی = هشدار

آبی = نمایش اطلاعاتی برای کاربر

ToolTip:

یک پیام کوتاه تشریحی است که پس از قرار گرفتن موس بر روی یک علامت توسط کاربر، برای مدت زمان بسیار محدودی نمایش داده می‌شود. این نوع پیام برای ارائه اطلاعات مفید و تشریح عمل‌کرد دکمه‌های نوار ابزار و نوار عنوان و سایر قسمت‌های برنامه مانند آیکون‌ها و لینک‌ها، استفاده می‌گردد.

منوی برنامه در هنگام بسته بودن برنامه:

وقتی ضد ویروس را می‌بندید، در گوشه سمت راست صفحه اصلی ویندوز، در کنار بقیه آیکون‌های برنامه‌های ویندوز، آیکونی از ضد ویروس هم قرار دارد که با کلیک راست روی آیکون ضد ویروس، منویی باز خواهد شد و بعضی امکانات اصلی برنامه از اینجا قابل دسترسی است.