امنیت و هک, همه مطالب

اپل نرم افزار جاسوسی گوگل را حذف می‌کند.

اپل

 غیر فعال نمودن نرم افزار Screenwise Meter

 گوگل برای نقض قوانین اپل رسوا شد . این موضوع دقیقا یک روز پس از اینکه فیسبوک به خاطر روش‌هایی که برای انتشار زیرپوستی نرم افزار تحقیقاتی جاسوسی خود سرزنش شد به وقوع پیوست.

به دنبال انتشار نرم‌افزاری که در قالب کار تحقیقاتی به تجسس داده‌ها می‌پرداخت و ممکن است قوانین فروشگاه اپل را هم نقض کرده باشد ، حالا گوگل گرفتار جنجال شده است.

مطالعه نمایید:  باج افزار BITPAYMER با بهره‌گیری از رخنه اپل از دید آنتی ویروس پنهان می‌ماند.

فول فناوری می‌گوید که حالا نرم افزار Screenwise Meter که کارش سنجش مخاطبان است را غیرفعال نموده . نرم افزاری مبتنی بر سیستم‌عامل iOS اپل که با اراده خودش ،داده را از دستگاه‌ها و برنامه‌های کاربران مثل تلفن‌های همراه و مرورگرها جمع آوری می‌کند.

مطالعه نمایید: اپل اپلیکیشن‌های استخراج‌کننده‌ی ارز دیجیتال را روی IOS ممنوع می‌کند تا از کاربران محافظت کند

بر اساس گزارش وبسایتTechCrunch  این نرم افزار به روشی مشابه برنامه تحقیقاتی فیسبوک عمل می‌کرد. که قوانین سفت و سخت ضد جمع آوری داده اپل را دور می‌زد.

روش مزبور از برنامه  «توسعه نرم‌افزاری سازمان‌های بزرگ» اپل منتشر می‌شد، برنامه‌ای برای کمپانی‌هایی که می خواهند برای کارمندان خود نرم افزار موبایلی بسازند.

یک سخنگوی گوگل در این باره به وبسایت Threatpost گفت:

«نرم افزار ما نباید تحت برنامه «توسعه نرم‌افزاری سازمان‌های بزرگ» اپل عمل می‌کرد ، این یک حرکت اشتباه بود و ما معذرت می‌خواهیم.”

مطالعه نمایید: آیفون دست دوم بخرید اما مراقب باشید

برنامه توسعه نرم افزاری سازمان‌های بزرگ

برنامه توسعه نرم افزاری سازمان‌های بزرگ کمپانی‌ها را قادر می‌سازد تا برای کارمندان خود نرم‌افزار موبایلی بسازند. به این شکل دیگر این نرم‌افزارها در فروشگاه عمومی اپل منتشر نمی‌شود.

اپل قوانین سختی در رابطه با جمع آوری داده از طریق نرم‌افزارهای فروشگاهش دارد. این قوانین از جمع آوری بی‌مورد داده که به منزله جاسوسی می‌تواند باشد ، و برای کارکرد صحیح برنامه ضرورتی ندارد جلوگیری می‌نماید.

اوایل همین هفته کاشف به عمل آمد که فیسبوک نیز از همین راه کار خودش را می‌کرد.

بر اساس افشاسازی  وبسایت techCrunch در روز سه‌شنبه ،‌ غول شبکه‌های اجتماعی کاربران را با پرداخت پول تشویق به نصب نرم‌افزار موبایلی خود بنام می‌کرده است. این حرکت به پروژه اطلس مشهور است. این نرم‌افزار به فیس بوک اجازه دسترسی کامل می‌داد

  • شامل اینکه چطور و کی کاربران از نرم‌افزارهای روی گوشی خود استفاده می‌کنند، به چه سایت‌هایی سر می‌زنند و حتی عکس‌های سوابق خریدشان از سایت آمازون.

در جواب، اپل مجوز فیس بوک در برنامه مذکور را ابطال نمود و نرم افزارش را از اکوسیستم خود حذف نمود.

یک سخنگوی فیسبوک اما گفت که حقایق کلیدی در مورد نحوه تحقیقات این نرم‌افزار کاملاً نادیده گرفته شده است.

به گفته وی «بر خلاف گزارش‌های اولیه، هیچ مخفی کاری در این باره وجود نداشت. این نرم‌افزار به معنای کلمه نرم‌افزار تحقیقاتی فیسبوک نامیده شده بود. این کار جاسوسی نبود چون همه افرادی که برای این امر ثبت نام کردند ، به طور کامل و شفاف از روند کار مطلع شده بودند و ازشان کسب اجازه شده بود. و اینکه بهشان بابت این کار پول پرداخت می‌شد. مورد آخر اینکه کمتر از ۵ درصد شرکت کنندگان نوجوان بودند. همه آن‌ها با اجازه بزرگترشان این کار را انجام دادند.“

اپل به درخواست وبسایت Threatpost برای اظهارنظر در مورد نرم‌افزار گوگل پاسخی نداد.

Screenwise Meter اپل

Screenwise Meter

نرم‌افزار گوگل یک روز پس از حذف نرم‌افزار فیسبوک مشهور شد.

این برنامه از سال ۲۰۱۴ تاکنون به کاربران کارت هدیه در ازای جمع آوری داده از دستگاه‌های مختلف‌شان و حتی تلویزیون‌‌شان می‌داده است.

به نظر می‌آید Screenwise Meter  همچنان در فروشگاه خود گوگل وجود داشته باشد. در آنجا شرحی از این نرم‌افزار آمده است:

“ این نرم‌افزار به منظور مدیریت مشارکت اعضای هیات مشاوران در هیات‌‌های تحقیقاتی استفاده می‌شده است. اگر شما یک عضو ثبت شده گوگل نباشید این نرم‌افزار کار نخواهد کرد. در این صورت خواهش داریم که این نرم‌افزار را دانلود و استفاده نکنید. این نرم‌افزار هماهنگ با دستگاه‌های سنجش Screenwise کار می‌کند.”

برای دانلود این نرم‌افزار گوگل به کاربران یک کد مخصوص می‌دهد که با استفاده از آن می‌توانند مرحله ثبت نام را به وسیله گواهی نامه سازمانی اپل طی کنند. این مشابه روشی است که فیسبوک برای استفاده از نرم‌افزار خودش در پیش گرفت.

بنابر نیازمنده‌های این نرم افزار،‌کاربران باید بیشتر از ۱۸ سال سن داشته باشند یا اینکه اگر سنشان کمتر است باید مجوز والدین خود را داشته باشند.

یک سخنگوی گوگل به وبسایت Threatpost گفت که استفاده از این نرم‌افزار اختیاری بوده است مانند همیشه.

او ادامه داد « ما در این باره با کاربران خود صادق بوده‌ایم و در مورد اینکه چطور از داده‌های آنان استفاده می‌کنیم. ما به داده‌های رمزگذاری شده در دستگاه‌های آن‌ها و نرم افزارهای آن‌ها دسترسی نداریم و کاربران می‌توانند هر زمان که بخواهند از برنامه ما خارج شوند.”

مطالب مرتبط

۲ نظر در “اپل نرم افزار جاسوسی گوگل را حذف می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.