همه مطالب

۲۵ سوال و جواب گم‌راه کننده برای استخدام گوگل

استخدام گوگل

گاهی در جلسات استخدامی سوالاتی پرسیده می‌شود که به نظر پیچیده و غیر قابل حل است و یا بسیار ساده به نظر می‌رسد. ولی این طور نیست این سوالات برای محک زدن ذهن استخدام‌شونده طراحی شده است.

در شرکت گوگل از استخدام شونده سوالاتی پرسیده می‌شود که جواب دادن به آن‌ها نیاز به هوش و خلاقیت دارد. در مطلب زیر به شرح تعدادی از سوال‌های که در استخدام گوگل مطرح شده همراه با جواب و توضیح آن پرداخته‌ایم.


استخدام گوگل


۱) آیا میزان IQ شما بالاتر از ۱۳۰ است؟

این سوال در واقع جهت بررسی «تواضع ذهنی» طراحی شده و جواب «بله» می‌تواند بدترین جواب باشد. به یاد آوردن میزان IQ  حس عدم امنیت شخصیتی و بزرگ‌نمایی را ساتع می‌کند.

۲) برای شام امروز چه غذایی دوست دارید؟

دادن پاسخ‌های بی‌تفاوتی مانند «هر چه دوست دارید» یا «هرچه بود مهم نیست» جلوه خوبی از خصوصیت رهبری یا موضع‌گیری شما نمی‌دهد و حس انفعال ایجاد می‌کند.
۳) آیا تنبل و بی‌عرضه هستید؟

مصاحبه کننده تنها دنبال افراد با عرضه می‌گردد اما این به آن معنا نیست که باید پاسخ مثبت بدهید به چیزی که درست نیست. بنابراین یک پاسخ مناسب برای دفع این سوال می‌تواند این باشد: «باهوش و فعال هستم»۴) آیا سابقه انجام بسیار خوب کاری را دارید؟

سعی کنید یک پاسخ هوشمندانه بدهید مانند این‌که «معمولا برای من پیش نمی‌آید چرا که همیشه یک مساله‌ای در آخر کار نیازمند حل کردن است.» این نوع پاسخ قابلیت حل مساله شما را پررنگ می‌نماید.

۵) چرا مجرای ورودی کانال فاضلاب گرد است؟

دلیل آن است که فرد به شکل افقی در چاه نیفتد …۶) چند بار عقربه‌های اصلی ساعت در طول یک شبانه روز بر روی هم قرار می‌گیرند؟

۲۲ بار روی هم قرار می‌گیرند.
۷) هشت توپ داریم که هفت عدد از آن‌ها دارای وزن برابر هستند و یکی سنگین‌تر است. چطور می‌توان آن را پیدا کرد، تنها با یک ترازو و دو بار وزن کردن؟

شش تا از توپ‌ها را برمی‌داریم.

سه تا از توپ‌ها را در یک کفه و سه تای دیگر را در کفه دیگر قرار می‌دهیم. اگر برابر باشند می‌فهمید که توپ مورد نظر در مابقی توپ‌هاست یعنی یکی از دو توپ مانده.

اگر برابر نباشند توپ مورد نظر در یکی از دو کفه است.

از سه توپی که سنگین‌تر هستند دو تا را روی کفه می‌گذاریم و همین روش را تکرار می‌کنیم تا به توپ سنگین‌تر برسیم.۸) برخی ماه‌ها ۳۰ روز دارند و برخی ۳۱ روز. چند ماه ۲۸ روز دارد؟

پاسخ این سوال ۱۲ ماه است چرا که همه ماه‌ها دارای ۲۸ روز هستند.
۹) عدد بعد از ۷۰،۹۰،۶۰،۹،۱۰ و ۶۶ چیست؟

بی‌خیال اعداد شوید. ببینید چطور اعداد را می‌نویسید:

به زبان انگلیسی هر کدام به ترتیب یک حرف بیشتر از قبلی دارد. پس پاسخ محتمل عددی است که یک عدد بیشتر از ۶۶ انگلیسی داشته باشد.

۱۰) فرض کنید تام ۱۶ سالش است و چهار برابر برادرش روبرت سن دارد. زمانی که تام دو برابر برادرش سن داشته باشد چند سالش خواهد بود؟

تام شانزده سال دارد و چهار برابر برادرش سن دارد. یعنی برادرش چهار سال سن دارد. یعنی اختلاف سنی این دو ۱۲ سال است. وقتی روبرت دوازده سالش شود تام دو برابرش سن خواهد داشت یعنی ۲۴ سال.


۱۱) کدام عدد به این سری اعداد اختصاص ندارد: ۲۱،۱۳،۸،۵،۴،۳،۲،۱،۱

پاسخ ۴ است. ببینیم چطور…

این پرسش بر اساس جمع اعداد کناری در سری می‌باشد.

۱+۱=۲

۱+۲=۳

۲+۳=۵
۳+۵=۸
۸+۱۳=۲۱ و …

۱۲) کدام عدد بعدی است؟ ۷۰،۴۹،۳۲،۱۹،۱۰،۵…

۹۵ جواب است. چطور؟

این بار تفریق عدد کناری مهم است:

۱۰-۵=۵

۱۹-۱۰=۹

۳۲-۱۹=۱۳

۴۹-۳۲=۱۷

۷۰-۴۹=۲۱

۷۰-؟=۲۵

به ازای هر پاسخ یک اختلاف ۴ وجود دارد پس عدد بعدی ۲۵ است.
پس ۷۰-؟=۲۵
۲۵+۷۰=۹۵۱۳) ۱۳ غار در یک دایره قرار دارد و یکی از آن‌ها گنجینه دارد. هر روز دارندگان گنجینه می‌توانند آن را در همان غار نگه دارند یا این‌که به غار مجاور ببرند. هر دو روز مالکان گنجینه از مکان دیدن کرده و می‌توانند یکی از غارها را انتخاب کنند یعنی غار کنونی یا غار مجاور بعدی. چطور جویندگان گنجینه می‌توانند در کمترین روز ممکن گنجینه را پیدا کنند؟

پاسخ: هفت روز.

اگر یکی از جویندگان جهت عقربه ساعت هر روز حرکت کند و یکی دیگر حرکاتش پادساعت‌گرد باشد در حداقل هفت روز می‌توانند گنج را بیابند.

۱۴) شش لیوان نوشیدنی ردیف است که سه تای اول پر از آب‌میوه و سه تای بعدی خالی است. چطور می‌توان این لیوان‌ها را چید به طوری که تنها با جا به جا کردن یک لیوان بتوان آن‌ها را یکی در میان کرد؟

لیوان دوم را در لیوان پنجم بریزید.۱۵) برادار و خواهرانی ندارم اما پدر این مرد پدر پسر من است. این مرد کیست؟

این مرد پسر من است.۱۶) یک خانه قرمز رنگ از آجرهای قرمز ساخته شده است، یک خانه آبی رنگ از آجرهای آبی ساخته شده است. پس خانه سبز از چه چیزی ساخته شده است؟

خانه سبز از شیشه ساخته شده است. (خانه سبز و گل‌خانه در انگلیسی یک عبارت یک‌سان است)

۱۷) چطور پنج منهای دو برابر چهار است؟

مرتبط با حروف انگلیسی است.
اگر f و e را از five حذف کنید چیزی که باقی می‌ماند عدد رومی iv یعنی چهار است.

۱۸) روز قبل از روز قبل سه روز بعد از شنبه است. امروز چندشنبه است؟

جمعه.
سه روز پس از خود یک‌شنبه سه‌شنبه است و روز قبل از دیروز چهارشنبه است. بنابراین امروز جمعه است.۱۹) کوتاه‌ترین فرد کدام است؟

راجر هم قد اولیور است.

بنی کوتاه‌تر از تونی است.

تونی بلندتر از اولیور است.

راجر کوتاه‌تر از بنی است.

پاسخی وجود ندارد چون راجر و اولیور هم قد هستند.۲۰) یک تاجر به قیمت ۱۲۰۰ دلار شکر می‌خرد و ۱۵۰۰ دلار آن را می‌فروشد. به ازای هر بسته شکر او به اندازه ۵۰ دلار سود می‌کند. او چند بسته شکر داشته است؟

احتمالا شش کیسه داشته است.
۱۵۰۰ دلار منهای ۱۲۰۰ دلار = ۳۰۰
۳۰۰ تقسیم بر ۵۰ = ۶

۲۱)بگویید کدام لامپ نورانی‌ترین است؟

لامپ الف کم‌نور‌تر از لامپ ب است.

لامپ ب نورانی‌تر از لامپ ث است.

لامپ ث به اندازه لامپ د نورانی است.

لامپ ب نورانی‌تر از لامپ د است.

لامپ د از لامپ الف نورانی‌تر است.

پاسخ صحیح ب است.


۲۲)چطور می‌توان به عدد ۱۰۰۰ رسید با اضافه کردن هشت تا ۸ ؟


۸۸۸+۸۸+۸+۸+۸=۱۰۰۰
۲۳) یک کمیته ۱۰ نفره داریم که جمع سن همه آن‌ها همان سن ۴ سال قبلشان است چون یکی از اعضای بزرگ‌تر با یک عضو کوچک‌تر عوض شد. بگویید چقدر این فرد کوچکتر از نفر قبلی است؟

فرض کنیم جمع نه عدد برابر x باشد و سن فرد بزرگ‌تر سابق برابر z

پس به طور میانگین ۴ سال قبل می‌شود = (x+z)/10

پس از ۴ سال z=y

پس avg=(x+4×10+y)/10

حالا
 (x+z)/10 = (x+40+y)/10

پس در نهایت z=y+40

پس عضو جوان‌تر جدید ۴۰ سال جوان‌تر از عضو قدیمی است.

۲۴) اگر کاغذی داشته باشید که ۰.۱ دهم میلی‌متر پهنا داشته باشد چقدر باید تا شود اندازه آن به اندازه مسافت زمین تا کره ماه شود؟

با هر تای کاغذ پهنای آن دو برابر می‌شود. پس از دو بار تا می‌شود ۲ میلی‌متر. برای رسیدن به ماه فقط نیاز به ۴۲ بار تا زدن دارید تا اینکه برابر مسافت ماه شود یعنی ۴۳۹۸۰۴ کیلومتر.


۲۵) اگر خودرویی با سرعت ۱۰۰ مایل بر ساعت حرکت کند سرعت هر کدام از چرخ‌ها لحظه‌ای که با زمین برخورد می‌کنند چقدر است؟

پاسخ صفر است.

زمانی که چرخ می‌چرخد به دو سمت می‌چرخد: به دور مرکز خود و به شکل افقی در مسیر حرکت. در نقطه تماس با زمین هر دوی این حرکت یر به یر می‌شود که نتیجه سرعت صفر می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.