امنیت و هک, همه مطالب

۲۰ نمونه جالب از آمار بدافزار

بدافزار

این روزها تعداد دستگاه‌های متصل به شبکه و اینترنت بیشتر و بیشتر می‌شود و همراه با آن خطر لطمه به پول، حریم شخصی و داده‌های شخصی‌مان افزایش می‌یابد. کدهای آلوده مانند بدافزار ، نرم‌افزار مخرب و ویروس‌ها خطری جدی برای اشخاص و ارگان‌ها به شمار می‌روند.

مطالعه نمایید: انواع بدافزار

در بیشتر موارد بدافزار نمی‌تواند به سخت‌افزار کامپیوتر لطمه وارد کند (گرچه برخی بدافزارهای استخراج ارز می‌توانند به دستگاه‌ها صدمه بزنند). با وجود این بدافزار می‌تواند سوار بر پردازنده یا منابع انرژی سیستم شود، کارکردهای آن‌ها را تغییر دهد یا اینکه فعالیت‌های آنلاین شما رو تجسس کند.

مطالعه نمایید: ده تا از آخرین و خطرناک‌ترین بدافزار و تهدیدهای ویروسی سال ۲۰۲۰

در مورد جدید‌ترین تهدیدات و شاخص‌های مرتبط با بدافزار‌ها بدانید تا بتوانید امنیت خود را بهتر تأمین کنید.

مطالعه نمایید: پرسش و پاسخ‌های متداول در ارتباط با باج افزار(RANSOMWARE)

۱. بین دسامبر ۲۰۱۸ و ژانویه ۲۰۱۹،‌ فعالیت بدافزار ۶۱ درصد افزایش یافت.

این افزایش فعالیت با پخش شدن بدافزار ایمیلی مورد توجه قرار گرفت و شامل انواع بدافزار می‌باشد. باج افزار WannaCry که سیستم‌های ویندوزی را مورد هدف قرار می‌داد جلودار این موج بود.

۲. انستیتوی AV-Test بیش از ۳۵۰۰۰۰ برنامه بدخواه یا بدافزار جدید را هر روز ثبت می‌کند.

این مورد بیانگر اوضاع خراب تولید بدافزار می‌باشد. آمار توزیع تهدیدات در طول سال گذشته ۷۷.۷۰٪ برای بدافزار و ۲۲.۳۰٪‌برای برنامه‌های ناخواسته بود.

بدافزار

۳. بدافزار جدید هر ۷ ثانیه منتشر می‌شود.

فقط در نیمه اول سال ۲۰۱۸ میزان بدافزار جدید برابر میزان بدافزار در کل سال ۲۰۱۷ بود و این کاملاً ترسناک است. گرچه تعجب‌آور نیست چون این هزینه برترین  نوع حمله برای اشخاص و ارگان‌ها است.

۴. فقط در یک ماه در سال ۲۰۱۸، ۵۷۰۰۰ تهدید بدافزاری جدید شناسایی شود.

اگر می‌خواهید بدانید چه تعداد ویروس کامپیوتری در ماه منتشر می‌شود، فقط کافیست ازین مورد شروع کنید. اگرچه مجرمان سایبری اساس کار خود را تغییر نمی‌دهند اما دائماً نیاز دارند تا رزومه خرابکاری خود را به روز کنند و همیشه یک دو قدم جلوتر از سیستم‌های امنیتی هستند.

۵. هزینه حملات بدافزاری ۱۱٪‌در طول سال ۲۰۱۸ افزایش یافت.

هزینه کلی حملات سایبری در همه دسته‌ها در حال افزایش است اما دسته بدافزارها سریع‌ترین افزایش را داشته است. هزینه برترین حملات شامل حملات تحت وب و برنامه‌های بدافزاری است. هزینه باج افزار و حملات ستون پنجمی سریع‌ترین افزایش را دارد ولی هر دو عقب‌تر از بدافزار هستند.

بدافزار

۶. در تحلیلی از حدود ۱۰۰۰ حمله سایبری،‌ بدافزار شایع ترین‌شان بود.

در خیلی از کشورها،‌ این نوع حمله هزینه برترین حمله برای سازمان‌ها بود و نیز گران‌ترین برای کشورهای مختلف در جهت مقابله.

۷. در سال ۲۰۱۷ یک درخواست از هر ۱۳ درخواست وب منجر به بدافزار شد یعنی ۳ درصد افزایش نسبت به ۲۰۱۶.

سیمانتک تصمیم به تست آدرس‌های مختلف برای وجود ویروس گرفت متوجه شد که از هر ۱۳ درخواست یک عدد آلوده بود. از طرف دیگر در سال ۲۰۱۶ از هر ۲۰ درخواست یک درخواست آلوده بود.

۸. در سال ۲۰۱۸ ۵ تا ضد ویروس برتر  بیت دیفندر با درصد شناسایی ۱۰۰، مک آفی ۹۸٪، ترند میکرو ۹۸٪، کسپرسکی ۹۹.۸ و آواست ۹۹.۷٪ بودند.

این آمار به نظر خوب می‌آیند اما مراقب باشید. چون تنها یک حمله موفقیت آمیز کافیست تا دیوار امنیت شکسته شود و داده هایتان به فنا رود. همچنین شناسایی حملاتی مانند مهندسی اجتماعی و برخی تکنیک‌های بدون فایل غیر ممکن یا بسیار دشوار است.

بدافزار

۹. تعداد کاربرانی که از نرم‌افزار امنیتی رایگان استفاده می‌کنند ۴۴٪ است که افزایشی قطعی نسبت به چند سال گذشته است.

تعداد کاربران بدون ضد ویروس کمتر شده است و اکنون نیم درصد است.

۱۰. ۹۳.۶٪‌کل وب سایت‌ها از جاوااسکریپت استفاده می‌کنند.

گاهی اوقات بدافزار جاوااسکریپتی برای اجرا هیچ نیازی به دخالت کاربر ندارد. مجرمان اینترنتی ازین موضوع خوب استفاده می‌کنند بنابراین خیلی وقت‌ها وبسایت‌های محبوب را آلوده می‌کنند. آن‌ها می‌خواهند ترافیک بی‌ضرر وبسایت را به صفحات آلوده هدایت کنند.

۱۱. به گفته شرکت سوفوس،‌ ۸۲٪ سایت‌های آلوده در‌واقع سایت‌های قانونی هک شده هستند.

اگر فکر می‌کنید که سایت‌های معتبر بزرگ نمی‌توانند شما را آلوده کنند در اشتباهید. جاوااسکریپت در ساخت وبسایت بسیار رواج دارد و آلوده کردن از طریق آن برای مجرمان به راحتی آب خوردن است. دانلودهای جانبی، جدیدترین تهدید بدافزاری است که باید مراقبش باشید.

۱۲. در طول سال گذشته بدافزارهای مک ۲۷۰٪‌افزایش داشتند.

کاربران اپل بایستی امنیت را هر چه سریع‌تر در اولویت قرار دهند. ویروس‌های جدید مک در حال تولید انبوه هستند و شما ممکن است هدف بعدی باشید. اگر برایتان موضوع سؤال است که آیا یک آیفون می‌تواند آلوده شود حواستان به اخبار نبوده است. اگرچه احتمال حمله به اندروید بیشتر است ولی گوشی اپل شما به احتمال زیاد نیازفوری به یک نرم‌افزار امنیتی دارد.

۱۳. بدافزارهای اخیراً توسعه یافته برای ویندوز ۳٪ کاهش داشته‌اند.

ویندوز هنوز سیستم عامل اصلی اکثر کاربران است. و این موضوع آن را به هدف اصلی مهاجمین تبدیل کرده و به همین دلیل این آمار سال ۲۰۱۸ جالب است.

بدافزار

۱۴. بر اساس تحقیق مک آفی اگر بدافزار موبایل با روند کنونی ادامه یابد درآمد آن می‌تواند به یک میلیارد در سال ۲۰۲۰ برسد.

در حالی که سال ۲۰۱۸ سال بدافزار موبایل بود در سال ۲۰۱۹ بدافزار به شکلی بی‌سابقه همه جا حاضر شد. فناوری خانه هوشمند هرروز محبوب و محبوب‌تر می‌شود و این افزایش به نظر می‌آید که آنقدر سریع است که شرکت‌ها کاملاً  تست‌های ضد بدافزاری و مشکلات امنیتی را فراموش کرده اند.

۱۵. دسته‌هایی از برنامه‌ها که بیشترین میزان بدافزار را داشتند شامل دسته سبک زندگی ۲۷٪، موسیقی ۲۰٪ و کتاب و مرجع ‍‍۱۰٪ است.

به نظر می‌آید سبک زندگی بخش اصلی مورد حمله است و اندروید احتمال هدف بودن بیشتری دارد تا iOS. دلیل اصلی این موضوع سیستم عامل‌های به روزرسانی نشده است. بر اساس گزارش‌ها افزایش عظیمی در میزان بدافزار موبایلی رخ داده است که غیر منتظره نیست چون کاربران بیشتر و بیشتر از گوشی‌های خود برای مرور اینترنت استفاده می‌کنند.

۱۶. در سال ۲۰۱۸، تنها ۲۰٪‌ از دستگاه‌های اندرویدی به نسخه آخر به روز رسانی شده بودند.

سیستم عامل قدیمی می‌تواند منجر به آلودگی شود.

۱۷. افزایشی ۸۵۰۰ درصدی در شناسایی استراج کنندگان ارز دیجیتال رخ داده است.

تنها با چند خط کد هکرها می‌توانند قدرت پردازشگر شما را در دست بگیرند. با این‌قدرت آن‌ها به دنبال سکه دیجیتال می‌گردند. این نوع حمله یکی از حملات دارای رشد سریع است. این حمله می‌تواند هزینه گزافی بر دوش اشخاص و ارگان‌ها بگذارد.

بدافزار

۱۸. در سال ۲۰۱۸ بیشتر از ۴۲۰۰ وبسایت در دنیا، سوار مرورگر کاربران به منظور استخراج ارز شدند.

در یک مورد حمله استخراج ارزی جدید بیشتر از ۴۰۰۰ وب سایت شامل چندین سایت دولتی مورد هدف قرار گرفتند. اهداف شامل دفتر اطلاعاتی بریتانیا، پورتال اطلاعاتی دادگاه‌های امریکا، شورای شهر منچستر، پلیس سوئد چندین ارگان دیگر بودند.

۱۹. افزایش ۹۲ درصدی در شکل‌های جدید دانلودر رخ داده است.

بدافزارهای دانلودر نوعی برنامه مخرب هستند  که بدافزار‌های دیگری را دانلود می‌کنند. بعد از آلوده شدن دستگاه، بدافزارهای دیگر وارد عمل می‌شوند.

۲۰. ۷۷ درصد از حملات بدافزاری که به سازمان‌ها لطمه وارد کردند از رخنه‌ها یا تکنیک‌های بدون فایل استفاده کردند.

یکی از مهم‌ترین تغییرات شاخص بدافزار سال ۲۰۱۸ کمرنگ شدن نوع فایل EXE برای انتقال آلودگی بود. این مورد از بدترین آمارها است. ضدویروس‌های سنتی که فایل‌های اجرایی را در جهت یافتن تهدید امنیتی اسکن می‌کنند نمی‌توانند این نوع حملات را تشخیص دهند.

نتیجه

دستگاه اپل شما امن نیست، دستگاه اندروید شما قطعاً امن نیست و کامپیوتر شما که با بهترین و جدیدترین نرم‌افزار امنیتی مجهز شده است به راحتی طعمه مهاجمین می‌تواند بشود.

یک ضد ویروس خوب در بیشتر موارد شما را محافظت می‌کند ولی آدم بدها فقط با یکبار نفوذ تمام امنیت رو می‌توانند نابود کنند. هزینه‌ای که برای عدم محافظت خود می‌پردازید افزایش خواهد یافت.

با طغیان بدافزارهای استخراج ارز دیجیتال، حتی سخت افزار شما هم در معرض خطر است. با این بلوای تروا و تبلیغات و باج افزار و جاسوس افزار حتی یخچال یا دستگاه ام ار ای هم ممکن است به شما پشت کنند.

با توجه به این آمار، مهم‌ترین راه برای جلوگیری از صدمه استفاده از آخرین نسخه سیستم عامل است. همچنین یادتان نرود که مراقب و آگاه بمانید.

مطالب مرتبط

۶ نظر در “۲۰ نمونه جالب از آمار بدافزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.