امنیت و هک, نرم افزار, همه مطالب

کاربران هنوز هم به شبکه‌های اجتماعی و اپلیکیشن‌ها برای محافظت از اطلاعات اعتماد می‌کنند

تحقیقی اخیراً نشان داده که اکثریت کاربران هنوز هم به شبکه‌های اجتماعی و اپلیکیشن‌ها برای محافظت از اطلاعات خود اعتماد می‌کنند.

مطالعه نمایید: اطلاعات کاربران توسط نیمی از اپلیکیشن‌ها به خطر می افتد

به دنبال رسوایی فیس‌بوک مبنی بر به اشتراک گذاشتن اطلاعات شخصی کاربران با شخص ثالث، محققان شرکت Rakuten Viber ، 1500 کاربر آمریکایی را بررسی کردند و پی بردند که علی‌رغم این اتفاق بحث‌برانگیز اکثریت مصرف‌کنندگان هنوز هم به شبکه‌های اجتماعی و اپلیکیشن‌ها برای استفاده‌ی واضح و محترمانه از اطلاعاتشان اعتماد می‌کنند.

مطالعه نمایید: بر اساس گزارشی گوگل، فیس‌بوک و مایکروسافت مردم را برای دادن اطلاعات شخصی گول میزنند

وقتی از آن‌ها پرسیده شده آیا توقع دارند دریافت‌کننده‌ی پیام فقط همان کسی باشد که می‌تواند آن را بخواند 63 درصد کاربران جواب مثبت دادند و این میزان در خانم‌ها حتی بیشتر هم بود به شکلی که 67 درصد خانم‌ها چنین توقعی داشتند.

مطالعه نمایید: ۴ نوع حمله‌ی سایبری که کاربر به‌احتمال‌زیاد با آن‌ها مواجه می‌شوید

به‌رغم اعتماد واضحی که مردم به این شرکت‌ها دارند که پیام‌هایشان با شخص ثالثی به اشتراک گذاشته نمی‌شود، این تحقیق نشان داد که مردم تحملی در برابر به اشتراک گذاشته شدن پیام‌هایشان ندارند چراکه 55 درصد آن‌ها گفتند اگر بدانند شخص دیگری پیام‌ها را می‌خواند، دیگر آن اپلیکیشن یا برنامه را استفاده نخواهند کرد؛ که این شخص ثالث می‌تواند نماینده‌ی شرکت‌های تبلیغاتی، مدیر سیاسی یا مقام رسمی دولتی باشد.

در این تحقیق یکی از هر شش نفر باور دارد که برایش مهم نیست اگر پیام‌هایش به اشتراک گذاشته شوند، اگرچه  چهل درصد گفته‌اند می‌ترسند در صورت لو رفتن پیام‌هایشان کسی هویتشان را بدزدد.

این تحقیق دریافته است که یک‌سوم کاربران در صورت به اشتراک گذاشته شدن اطلاعات تماسشان بدون رضایت آن‌ها ناراحت می‌شوند اگرچه وقتی  حرف از به اشتراک گذاشتن فهرست دوستان و ارتباطاتشان روی اپلیکیشنی اجتماعی می‌شود، شاهد میزان نارضایتی کمتر و درنتیجه خطر بیشتری هستیم به شکلی که فقط ده درصد پاسخ‌دهندگان از این اتفاق ابراز ناراحتی کردند.

Upadhyaya مدیرعامل شرکت Janrain می‌گوید: «تحقیقات افزایش نگرانی کاربران برای محافظت از اطلاعات و حریم شخصی‌شان را نشان می‌دهد. اعتماد مصرف‌کنندگان در طول پنج سال اخیر از زمانی کاهش پیدا کرده است که رسوایی PRISM توسط ادوارد اسنودن فاش شد و چندین رخنه‌ی اطلاعاتی ایجاد شد (همین هفته‌ی پیش در Dixons Carphone Warehouse) و به‌وسیله‌ی  Cambridge Analyticaاز اطلاعات سو استفاده شد.

Upadhyaya می‌گوید تحقیق اخیری که توسط شرکت او انجام‌شده نشان می‌دهد که رفتار مصرف‌کنندگان به سمت محافظت از حریم شخصی گام برمی‌دارد به‌طوری‌که 73 درصد از پاسخ‌دهندگان فکر می‌کنند وب‌سایت‌های زیادی در مورد آن‌ها اطلاعات دارند و فقط 14 درصد مردم فکر می‌کنند که وب‌سایت‌ها با نگاهی مسئولانه از اطلاعات آن‌ها محافظت خواهند کرد.

در حادثه‌ای که اطلاعات و پیام‌های مردم فاش شدند اغلب کاربران بیشتر از همه نگران اطلاعات تماس و اطلاعات مربوط به فعالیتشان بودند که بدون رضایت آن‌ها ثبت می‌شد. این تحقیق تفاوت بسیار کمی بین جواب‌های خانم‌ها و آقایان در رابطه با اثر اطلاعات یا پیام‌های فاش شده روی آن‌ها پیدا کرده است.

بر اساس این تحقیق خانم‌ها کمی کمتر نگران اثر این اتفاق روی زندگی واقعی خود هستند چراکه فقط هشت درصد خانم‌ها نگران از دست دادن شغلشان یا متهم شدن به فعالیت‌های غیرقانونی بودند. درعین‌حال 12 درصد مردها در مقابل این نگرانی‌ها را داشتند.

محققان بر این باورند که اگرچه بعضی از کاربران نگرانی‌هایشان را اولویت‌بندی می‌کنند اما یک‌سوم پاسخ‌دهندگان نمی‌دانند چه نوع اطلاعاتی می‌تواند در صورت فاش شدن بدون اجازه‌ی آن‌ها، ناراحتشان کند.

یک نظر در “کاربران هنوز هم به شبکه‌های اجتماعی و اپلیکیشن‌ها برای محافظت از اطلاعات اعتماد می‌کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.