نرم افزار, همه مطالب

ویندوز ۱۱ در برابر ۱۰: آیا باید ارتقا بدهید؟

ویندوز 11

گرچه ویندوز ۱۱ از لحاظ ظاهری یک تغییر بنیادی نسبت به ویندوز ۱۰ محسوب می‌شود اما از نظر ساختار درونی بسیار مشابه هستند. حالا که ویندوز جدید برای برخی دستگاه‌ها قابل استفاده است و همچنین قابل بارگیری از سایت مایکروسافت است، ما می‌خواهیم به شما کمک کنیم که تصمیم برای ارتقا بگیرید.

مطالعه نمایید: 5 مورد از تنظیمات امنیتی ویندوز 10 که باید تغییر دهید

از نظر بصری این دو ویندوز بسیار متفاوت هستند اما در عین حال تغییرات اساسی نیز در زیر ظاهر وجود دارد که نسل این دو را از هم متمایز می‌کند. احتمالاً سؤالاتی در مورد این‌که ارتقا بدهید یا نه دارید که ما سعی داریم در این مقاله به همین سؤال پاسخ دهیم.

مطالعه نمایید: حفره امنیتی تازه ویندوز در معرض حمله است


ویندوز 11آیا باید ارتقا دهید؟

همان‌طور که ویندوز ۱۰ برای کاربران ویندوز ۷ و ۸ رایگان بود ویندوز ۱۱ نیز برای کاربران نسخه ۱۰ رایگان است. اما یک نکته وجود دارد. این ارتقا تنها تا زمانی که کامپیوتر شما دارای حداقل سخت‌افزار باشد قابل استفاده است و همین مورد در حال حاضر منجر به کلی بگو مگو شده است خصوصا در زمینه نیازمندی TPM 2.0.

اگر یک دستگاه Surface یا یک دستگاه جدید از شرکای سخت افزاری مایکروسافت در اختیار دارید می‌توانید ویندوز ۱۱ را در تاریخ انتشار آن دریافت کنید. دستگاه‌های جدید که هنوز با ویندوز ۱۰ ارائه می‌شوند می‌توانند از طریق سرویس به روز رسانی ویندوز ارتقا پیدا کنند. پس از آن مایکروسافت می‌گوید که دنبال یک روش ارتقای مرحله‌ای است که بر اساس آن تا اواسط سال ۲۰۲۲ تمام کامپیوترهای سازگار ارتقا پیدا خواهند کرد.

گرچه مسیر دیگری نیز وجود دارد. دستیار ارتقای ویندوز به شما امکان نصب ویندوز ۱۱ را در لحظه انتشار می‌دهد. اگرچه مایکروسافت بر خلاف این روش توصیه‌ای ندارد اما امکان این‌که برخی سخت افزارها باعث اشکال شوند وجود دارد. پس ممکن است با اشکالاتی مواجه شوید یا صفحه آبی مرگ قدیمی را دوباره زیارت کنید!

اما اگر که در حال حاضر یک دستگاه سازگار دارید بهتر است که سیستم عامل جدید را یک محکی بزنید. اگرچه یک نکته‌ای وجود دارد. پس از ارتقا تنها ۱۰ روز فرصت خواهید داشت که به ویندوز ۱۰ برگردید. مایکروسافت تا سال ۲۰۲۵ به پشتیبانی ویندوز ۱۰ ادامه خواهد داد اما پس از دوره ده روزه برای بازگشت به ویندوز ۱۰ نیاز به نصب مجدد خواهید داشت.

چندین تغییر وجود دارد که اگر می‌خواهید ارتقا بدهید باید از آن‌ها اطلاع داشته باشید. ویندوز ۱۱ چندین ویژگی ویندوز ۱۰ را حذف کرده است.

برای نمونه دیگر نمی‌توانید عکس پس زمینه خود را با دستگاه‌های دیگر هم‌گام سازی کنید. این امکان برای اینترنت اکسپلورر و برنامه Math Input و چندین برنامک دیگر از بین رفته است. این برنامک‌ها شامل نمایش‌گر سه بعدی، OneNote و paint 3d و اسکایپ می‌شوند. می‌توانید آن‌ها را در فروشگاه استفاده کنید. همچنین مایکروسافت نیز لیست کامل برنامک‌های متأثر را در سایتش دارد.

اگر اهل بازی هستید خوب است بدانید که ویندوز ۱۱ چندین ویژگی مخصوص بازی دارد. قابلیت Auto HDR باعث درخشندگی بیشتر بازی‌ها می‌شود و قابلیت Direct Storage سرعت بیشتر ارتباط بین کارت گرافیک و SSD را فراهم می‌کند.

ویندوز ۱۱منوی استارت و نوار وظیفه

بین تغییرات ویندوز ۱۰ و ۱۱ بزرگترین آن‌ها مربوط به نوار وظیفه و منوی استارت می‌شود. در ویندوز ۱۱ مایکروسافت این دو ویژگی قدیمی را مرکزیت داده است. این باعث تشابه بیشتر با MacOs و سیستم عامل کروم شده است. اما همچنان قابلیت حرکت آن‌ها به سمت چپ را خواهید داشت.

صحبت منوی استارت شد. در ویندوز ۱۱ ظاهر آن کمی ساده‌تر شده است. تنها چیزی که می‌بینید یک لیست ایستای برنامک‌ها به علاوه اسناد بیشتر استفاده شده می‌باشد. می‌توانید لیست برنامه‌ها را مرور کنید و آن‌هایی که برایتان مهم‌تر است به منو سنجاق کنید. با این‌که این ویژگی به نظر آشنا می‌آید اما نکته مهم آن است که ویندوز ۱۱ دیگر قابلیت کاشی‌های زنده را ندارد. اگر واقعاً مایل به مشاهده سریع اطلاعات روی منوی استارت هستید پس بهتر است به ویندوز ۱۰ بچسبید.

تا جایی‌که مربوط به تغییرات نوار وظیفه می‌شود باید بگوییم که تغییرات بزرگی در این زمینه وجود دارند. مایکروسافت جعبه جستجو را کوچک‌تر و تبدیل به یک  نماد (آیکون) کرده است و همچنین قابلیت‌ کورتانا را نیز حذف کرده است. اگر کورتانا را می‌خواهید بایستی که برنامه آن را جداگانه نصب کنید. قابلیت جستجو نیز به وسط صفحه رفته است که دارای ظاهری متحرک و چیدمان برگه‌ای مشابه ویندوز ۱۰ است.

حتی قابلیت خط زمانی ویندوز (timeline) نیز حذف شده است. جایگزین آن در ویندوز ۱۱ قابلیت همگام‌سازی در مرورگر Edge می‌باشد. محل قرارگیری این قابلیت حالا جای قرار دسکتاپ‌های مجازی شده است.

اما اگر بخواهید که نوار وظیفه را به چپ یا راست صفحه بچسبانید باید بگوییم که ناامید خواهید شد. نوار وظیفه همیشه در پایین صفحه خواهد بود. همچنین برنامک‌ها نیز نمی‌توانند آن را سفارشی کنند.

اکثر این تغییرات تنها بصری هستند. ویندوز ۱۱ و ۱۰ ویژگی‌های درونی مشابه زیادی دارند و تنها ظاهر آن‌ها متفاوت شده است.

چند وظیفه‌گی و پشتیبانی از نمایش‌گر جدا

شاید دموی چند وظیفه‌گی را در ویندوز ۱۱ دیده باشید و برایتان سؤال شده باشد که آیا ویندوز ۱۰ نیز آن را خواهد داشت یا خیر. تا جایی که ما اطلاع داریم این یک ویژگی انحصاری ویندوز ۱۱ خواهد بود.

در ویندوز ۱۱ شما می‌توانید سرعت چند وظیفه‌گی و راندمان سیستم را با قابلیت snap Layouts بهینه کنید. این ویژگی پنجره‌های باز شما را دسته‌بندی کرده و آن‌ها را در نوار وظیفه ذخیره خواهد کرد. ماوس را روی دکمه بیشینه‌سازی حرکت دهید و خواهید توانست که پنجره‌ها را در اندازه‌های متفاوت کاشی‌سازی کنید. ویندوز ۱۰ این ویژگی را نخواهد داشت. در عوض همان حالت قدیمی را خواهد داشت که باید دستی اندازه پنجره را تنظیم کرده و آن‌ها را به جای مناسب منتقل کنید.

تغییر دیگر مربوط به نمایشگر‌های خارجی (جداگانه) می‌شود. ویندوز ۱۱ یادش خواهد ماند که پنجره‌ها را روی نمایش‌گر جداگانه داشته‌اید و پس از قطع نمایش‌گر جداگانه و اتصال مجدد آن، پنجره‌ها را دوباره در جای مناسب باز خواهد کرد. این یکی از برجسته‌ترین اشکالات آزاردهنده ویندوز ۱۰ بود که حالا در ویندوز ۱۱ حل شده است.


ویندوز 11


حالت تبلت

ویندوز ۱۰ دارای یک حالت سنتی تبلت است که بر آن اساس منوی استارت تمام صحفه را می‌گیرد. در ویندوز ۱۱ این امکان دیگر وجود ندارد.

در عوض آن ویندوز ۱۱ بیشتر مشابه iPad عمل می‌کند وقتی از حالت تبلت استفاده می‌کنید چیزهای روی صحفه برای لمس با انگشت بزرگ‌تر می‌شوند. وقتی با انگشت یک پنجره را لمس کنید یک افکت زیر پنجره نمایش داده می‌شود.

همچنین مایکروسافت چندین ژست انگشتی برای کار کردن با پنجره‌ها تعبیه کرده است مثلاً برای باز و بسته کردن پنجره‌ها یا جا به جا شدن بین دسکتاپ‌ها و همچنین انتخاب‌های جدید در زمینه Windows Ink Workspace. حالت تبلت ویندوز ۱۰ هیچ کدام از این قابلیت‌ها را نداشت و این موضوع برای بسیاری جای سؤال بود.


ویندوز ۱۱فروشگاه مایکروسافت

فروشگاه برنامه‌ها در ویندوز ۱۱ و ۱۰ مشابه خواهد بود و تنها یک تفاوت برجسته خواهد داشت. فروشگاه برنامه‌ها در ویندوز ۱۱ از برنامه‌های اندرویدی به واسطه فروشگاه آمازون پشتبانی خواهد کرد اگرچه این ویژگی در نسخه اولیه وجود نخواهد داشت. این ویژگی در ویندوز ۱۰ وجود نخواهد داشت چرا که زیرسیستم اندرویدی تنها روی ویندوز ۱۱ وجود دارد.


فروشگاه ویندوز ۱۱ بازطراحی شده توسط مایکروسافت در نهایت به ویندوز ۱۰ راه پیدا خواهد کرد اما بدون برنامه‌های اندرویدی. این فروشگاه به شما اجازه استفاده از برنامه‌های ویندوزی را تحت هر دو ویندوز خواهد داد. این یعنی هم برنامه‌های قدیمی Win32 و UWP و همچنین PWA.

این تغییرات بخشی از تلاش اعظم مایکروسافت در جهت ورود بیشتر برنامه‌های مختلف در فروشگاه است. این شرکت اعلام کرد که فروشگاه بازی‌های Epic نیز بر روی فروشگاه مایکروسافت قرار خواهد گرفت و این شرکت سودی را برداشت نخواهد کرد. بر اساس اعلامیه‌های مختلف مایکروسافت هدف از این کار ایجاد یک فروشگاه جامع یک‌پارچه برای دسترسی به تمام برنامه‌های ویندوزی می‌باشد.


سازگاری

برای بسیاری از کاربران تفاوت اصلی بین این دو ویندوز در زمینه سازگاری است. ویندوز ۱۱ اولین ویندوز پس از ویندوز ۸ می‌باشد که پردازش‌گرهای پشتیبانی شده را از اساس بازنگری می‌کند. اگر این سیستم عامل را می‌خواهید باید حتماً نسل هشتم پردازنده Core اینتل یا سری Ryzen 2000  به بعد را داشته باشید.

این تغییر بزرگ، بسیاری از کامپیوترهای در حال حاضر پشتیبانی شده را رد صلاحیت می‌کند. نسل هشتم پردازنده‌های اینتل در اواخر سال ۲۰۱۷ وارد بازار شد و سری ۲۰۰۰ Ryzen نیز تا سال ۲۰۱۸ روانه بازار نشدند. این یعنی اگر کامپیوتر شما بیش از چهار سال عمر دارد شانس کمی دارید که بتوانید از ویندوز ۱۱ استفاده کنید. این می‌تواند نقش تعیین کننده برای تصمیم ارتقای شما داشته باشد.

نیازمندی‌های جدید دیگر شامل TPM 2 می‌شود که روی بسیاری از سیستم‌های جدید وجود دارد. همچنین قابلیت UEFI SECURE BOOT نیز اجباری است. اگر یک پردازنده پشتبانی شده در اختیار دارید نیازی نیست نگرانش باشید. این دو قابلیت سال‌هاست که توسط مایکروسافت اجبار شده است.

البته راهی برای نصب ویندوز ۱۱ روی سخت‌افزار‌های پشتیبانی نشده هست که ما آن را توصیه نمی‌کنیم. اگرچه خود مایکروسافت رسما چیزی اعلام نکرده است اما بر اساس شایعات کاربران سیستم‌های پشتیبانی نشده نخواهند توانست بروز رسانی‌های حساس امنیتی را دریافت کنند. اگر همچنان تمایل به نصب روی یک سیستم پشتیبانی نشده دارید می‌توانید از ابزار Media Creation استفاده کنید که بررسی‌های سخت افزاری را انجام نمی‌دهد.


چرخه پشتیبانی و بروز رسانی

ویندوز ۱۱ برخلاف ویندوز ۱۰ دیگر به شکل سالی دو بار بروز رسانی نخواهد شد و به شکل سالانه مشابه MacOs تغییر خواهد کرد. ویندوز ۱۰ تا آخر سال ۲۰۲۵ بروز رسانی و پشتیبانی خواهد شد .

هنوز مشخص نیست که سالی دو بار بروز رسانی‌ افزایش کارایی را دریافت خواهد کرد یا خیر. با این حال اگر جدید‌ترین و بروزترین نسخه ویندوز را می‌خواهید چاره‌ای ندارید جز این‌که از ویندوز ۱۱ استفاده کنید. همچنین اگر که امن‌ترین نسخه ویندوز را می‌خواهید باز هم این نسخه بهترین گزینه است چرا که اجبار نیازمندی TPM 2 و همچنین Secure Boot را دارد.

یک نظر در “ویندوز ۱۱ در برابر ۱۰: آیا باید ارتقا بدهید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.