نرم افزار, همه مطالب

نسل پنجم شبکه بی‌سیم (5G) چیست و آینده آن چه خواهد شد.

5G

وقتی صحبت 5G در میان است واژه انقلابی کوچک می‌نماید.

اگر از یک شخص نوعی در مورد 5G بپرسید اولین چیزی که به ذهنشان می‌رسد به احتمال زیاد مرتبط با فناوری تلفن همراه است. و اگر گسترش شبکه نسل پنجم را در سال 2019 در نظر بگیرید این تفکر چندان بی‌راه نیست. شخص نوعی همچنین ممکن است تصوری از نسل پنجم داشته باشد به شکل یک نسخه جدید از 4G LTE و این نظر هم باز بی‌ارتباط نیست.

مطالعه نمایید: چطور شبکه بی‌سیم خانگی خود را با چندین تقویت کننده و نقطه دسترسی بهبود بخشیم؟

اما چیزی که امروزه به نام 5G یاد می‌شود و روش پیاده‌سازی و گسترش آن و همچنین افق آینده آن ظرف 2 یا 3 سال آینده به نهایت متفاوت خواهد بود. در حقیقت به راستی فناوری نسل پنجم به شکل بالقوه ای انقلابی خواهد بود. با این حال این نسل جدید شبکه بی‌سیم حکم یک ابزار بنیادی جدید را برای بسیاری از صنایع و کاربردها خواهد داشت و بسیار محتمل است که منجر به ایجاد کاربردهای نوین خواهد شد.مطالعه نمایید: ۲۴ راه برای اینکه خانه خودتان را ظرف دو روز امن‌تر کنید (خانه هوشمند)5Gچندین نوع متفاوت از فناوری نسل پنجم وجود دارد که به وسیله اپراتورهای مختلف توسعه داده خواهد شد اما اگر به شکل خلاصه بخواهیم آن را بیان کنیم این فناوری معادل استفاده بیشتر و بهینه‌تر از طیف موجی در دسترس و ایحاد ظرفیت بزرگ‌تر داده است.

کمیته فدرال مخابرات ایالات متحده طیف 5G را در چهار باند مشخص کرده است: باند پایین بین 600 تا 900 مگاهرتز، باند متوسط بین 2.5 تا 4.2 گیگاهرتز، فرکانس‌های بالاتر از 24 گیگاهرتز یا موج میلی‌متری و نهایتا طیف بدون تعریف بدون مجوز که می‌تواند برای مقاصد مختلف اختصاصی شامل 5G استفاده شود.

تا آن‌جایی که صحبت طیف تعریف شده مجوز‌دار در میان است، باند پایین و متوسط و میلی‌متری به وسیله اپراتورهای مختلف توسعه داده شده و پیاده سازی خواهند شد که در بین آنها T-Mobile و Sprint بخش اعظم باند‌های پایین و متوسط را برای مقیاس دوربرد و AT&T و Verizon فرکانس‌های بالاتر را برای سرعت‌های بالاتر در دست خواند داشت.

نهایتا همه این فناوری‌ها همزمان با 4G به عنوان بستر مورد نیازشان به شکل اولیه غیر مستقل وجود خواهند داشت که بعدها نسخه‌های پیاده‌سازی مستقل 5G به وجود خواهد آمد. موارد زیادی برای هضم و توضیح وجود دارد اما چیزی که واقعا در مورد 5G برجسته است پیشرفت‌های شگرف درحجم داده، تاخیر کمتر و سرعت و میزان انتقال بیشتر داده است.
5G
5G یک واحد یکسان نیست- باند متوسط، باند میلی‌متری و طیف بدون مجوز


بدون درگیری زیاد با مفاهیم باند پایین و متوسط و میلی‌متری، و به شکل کلی، باند پایین و متوسط عموما برد بالایی دارد و باند میلی‌متری حجم انتقال بالایی را در حد چندین گیگابیت اما در محدوده کوچک‌تر و متمرکز‌تر در اختیار می‌گذارد. این باند برد کوتاهی دارد و به سختی از موانع رد می‌شود.


حقیقت آن است که در ایالات متحده مخلوطی از فناوری‌های 5G ارائه خواهد شد که بر آن اساس کمپانی‌های AT&T و Verizon در وهله نخست باند میلی‌متری را ارائه خواند کرد در حالی که T-mobile و Sprint به نظر می‌رسد بیشتر درگیر طیف باند پایین باشند.


صرف نظر از این موضوع، خاصیت ذاتی دیگر فناوری 5G در کل تاخیر کمتر آن است. برای مقایسه نسل چهارم می‌تواند زمان پینگ در محدوده 25 – 50 میلی ثانیه داشته باشد در حالی که 5G وعده زمان‌های زیر 10 میلی ثانیه را می‌دهد. و این موضوع برای کاربرد‌های آینده 5G حیاتی خوهد بود.
5G
5G توانایی ایجاد زیربنای شهرهای هوشمند و رانندگی بدون سرنشین را دارد.


کمپانی Qualcomm با داشتن راهکارهای جامع سیلیکونی از گوشی‌های 5G سامسونگ گرفته تا ایستگاه‌های مخابراتی بی‌سیم، جلودار فناوری‌های 5G است. به تازگی متوجه تحول 5G در عرصه اینترنت پهنای باند بالا شده‌ایم.


همچنین این فناوری کمک شایانی به ایجاد ابداعات جدید خواهد کرد که نیاز به حجم انتقال بسیار بالا و شبکه‌های تاخیر کم خواهند داشت، برای مثال کاربردهای شهرهای هوشمند و خودروهای بدون راننده. وقتی درباره شهرهای آینده فکر کنید و تمام خودروهای بدون راننده خودکار را در شهر تصور کنید می‌توانید متوجه شوید چه راهکارهای بی‌سیمی باید به عنوان پیش‌نیاز فراهم شده باشند تا این رویای آینده‌نگری تحقق یابد.

به جز هوش مصنوعی در گوشه کنار روی دستگاه‌های خاص یادگیری ماشین و تصویر، تعداد زیادی از دستگاه‌های اینترنت اشیا همگی می‌توانند به وسیله5G به هم متصل شده تا به شکلی امن‌تر و بهینه‌تر سرویس‌های حمل نقل هوشمند ارائه شود. سیگنال‌های ترافیکی که با خودروها ارتباط برقرار می‌کنند و خودروهایی که نه تنها با یکدیگر بلکه با هر چیزی در اطراف خود “حرف” می‌زنند و باعث رانندگی امن‌تر و با ترافیک کمتر خودروهای بدون سرنشین شوند.


5G
ایستگاه‌های ثابت بی‌سیم 5G افق آینده خدمات دهندگان اینترنتی را دگرگون خواهد کرد.


صنعت دیگری که بیش‌تر از گوشی‌های هوشمند از پیشرفت 5G بهره خواهد برد سرویس‌های اینترنتی پرسرعت خانگی و تجاری خواهند بود. خصوصا در نواحی محروم که خطوط قدیمی‌تر تلفن و اینترنت استفاده می‌کنند.

فناوری 5G سرعت چند گیگابیتی بی‌سیم و همیشه متصل فراهم خواهد آورد. دسترسی به اتصال ثابت 5G یکی از قسمت‌های جذاب آن برای من است به این خاطر که باعث ایجاد رقابت جدید در لایه‌های متفاوت بین سرویس دهندگان و اپراتورها خواهد شد.


همچنین سرویس‌های بازی اینترنتی مانند Google Stadia و Microsoft xCloud با استفاده از این ویژگی بارور و حاصل‌خیز خواهند شد.

کاربردهای مبتنی بر 5G در مراحل اولیه بر اساس پشتوانه اتصالات فیبر کار خواهند کرد. دکل‌های 5G به شبکه‌های فیبر پرسرعت متعارف متصل خواهند شد و از آن‌جا به بعد بر اساس امواج باند متوسط و میلی‌متری 5G به دستگاه‌های سازگار کاربران سرازیر می‌شود.


شرکت Qualcomm تازگی اعلام کرده که بیش از 30 شرکت شریک مانند Linksys و Nokia و خیلی‌های دیگر سیستم Snapdragon X55 5G Modem-RF را درون دستگاه‌های بی‌سیم ثابت 5G روانه بازار خواهند کرد که به وسیله اپراتوری‌های بزرگ مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

در دو یا سه سال آینده یک دنیای کاملا جدید از اتصالات پرسرعت 5G و رقابت مبتنی بر آن شکل خواهد گرفت ولی با این وجود می‌توانید یقین داشته باشید که بسته‌های اشتراک اپراتورها و سرویس دهندگان هم به همان میزان رقابتی خواهند بود. بحث کسب درآمد از سرویس‌های 5G بسته به دیدگاه‌تان یا جالب یا ترسناک خواهد بود.

جدای از این بحث‌ها، همین‌طور که آینده 5G بیشتر و بیشتر معلوم می‌شود می‌توانید شاهد خیلی قابلیت‌های بیشتر از فقط تلفن هوشمند سریع‌تر باشید. فناوری 5G به معنای کلمه پتانسیل دگرگون کردن تمام دستگاه‌ها و تکنولوژی‌های اینترنتی و شبکه‌ای و کاربردهای مبتنی بر آن‌ها مانند خودروهای بدون سرنشین و شهرهای هوشمند و کارخانجات شبکه شده و غیره را خواهد داشت. به همین دلیل کلمه انقلابی در توصیف 5G کافی نیست.

۳ نظر در “نسل پنجم شبکه بی‌سیم (5G) چیست و آینده آن چه خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.