امنیت و هک, همه مطالب

فایرفاکس به دنبال بلاک خودکار ad tracker است

فایرفاکس. بلاک adtracker

مرورگر موزیلا در ابتدا قصد دارد ردیاب‌هایی را هدف قرار دهد که بارگیری صفحه را با اختلال روبه‌رو می‌کنند و سپس به سراغ ردیاب‌های میان سایتی برود که کاربران را در سراسر اینترنت دنبال می‌کنند.

مطالعه نمایید: ۴ نوع حمله‌ی سایبری که کاربر به‌احتمال‌زیاد با آن‌ها مواجه می‌شوید

موزیلا این هفته اعلام کرد که مرورگر فایرفاکس به‌زودی به‌صورت خودکار فناوری‌های ad trackers را که روی بارگیری صفحات وب اثر می‌گذارند و سایه به سایه‌ی کاربران در حرکت هستند، بلاک می‌کند.

مطالعه نمایید: با ده شیوه‌ی معمول هک آشنا شوید

یکی از مدیران اجرایی ارشد فایرفاکس در پستی در تاریخ سی اوت در بلاگ این شرکت نوشت:

«در آینده‌ی نزدیک، فایرفاکس با بلاک کردن ad trackers از کاربران محافظت می‌کند.»

موزیلا پاییز گذشته به نسخه 57 فایرفاکس، ویژگی Tracking Protection را اضافه کرد که به آن کوانتوم Quantum هم می‌گویند. از آن زمان به بعد این ویژگی به همین صورت باقی ماند؛ یعنی خود کاربران باید در صورت نیاز آن را به‌صورت دستی از صفحه‌ی Preference مرورگر فعال می‌کردند.

مطالعه نمایید:  انواع بدافزار

وقتی این ویژگی فعال شود، محافظت از ردیابی محتوای زیادی از اینترنت را بلاک می‌کند؛ آن‌هم نه‌فقط ردیاب‌های تبلیغاتی بلکه ردیاب‌های صفحه‌ای که سایت‌ها از آن‌ها برای ردیابی کاربران خود در اینترنت استفاده می‌کنند.

همین ردیاب‌ها هستند که باعث می‌شوند پس از این‌که شما کلمه‌ی پوشاک را سرچ کرده‌اید، در زمان‌ها و مکان‌های دیگر تبلیغاتی مربوط به پوشاک خاصی را ببینید.

(موزیلا محافظت از ردیابی را در حالت Private مرورگر خود در نوامبر سال 2015 اضافه کرده بود اما دو سال صبر کرد تا آن را به تمام بخش‌های مرورگر خود بیفزاید.)

این تغییر و تصمیمات به گفته‌ی مدیران موزیلا در طول یک‌ شب رخ نداده است. اولین قدم‌ها این بود که ردیاب‌های تبلیغاتی خاصی شناسایی و بلاک شوند که بارگذاری صفحه را طولانی می‌کنند. برای این کار از ابزاری یعنی Firefox Nightly استفاده شد که همین حالا هم در آخرین محصول موزیلا موجود است.

اگر آزمایش ماه بعد جواب مثبتی داشته باشد، موزیلا این ویژگی را در نسخه‌ی جدید خود یعنی فایرفاکس 63 هم وارد می‌کند که قرار است 23 اکتبر منتشر شود. (فایرفاکس در حال حاضر روی نسخه‌ی 61 است اما در پنجم سپتامبر به نسخه‌ی 62 ارتقا می‌یابد.)

هدف بعدی این است که به سراغ ردیاب‌های میان سایتی cross-site tracking برود که کاربران را در سراسر اینترنت دنبال می‌کنند و ازنظر کاربران آزاردهنده هستند. فایرفاکس قصد دارد محتوای مربوط به این ردیاب‌ها را از ردیاب‌های شخص ثالث بگیرد. این ویژگی هم به Firefox Nightly اضافه شده است و در ادامه گسترش می‌یابد و در سپتامبر مورد آزمایش قرار می‌گیرد.

اگر همه‌ی امور طبق برنامه پیش رود، فایرفاکس نسخه‌ی 65 خود را همراه با بلاک‌کننده‌ی ردیاب میان سایتی عرضه خواهد کرد. تقویم فایرفاکس به ما نشان می‌دهد که فایرفاکس 65 در روز 29 ژانویه‌ی سال 2019 منتشر خواهد شد.

فایرفاکس اولین مرورگری نیست که در مقابل ردیابی کاربران ایستاده است. Safari اپل بود که Intelligent Tracking Protection را معرفی کرد و در سال 2017، ITP نامید و آن را به هر دو نسخه‌ی مک و iOS افزود. اپل قصد دارد ITP را به نسخه‌های جدیدی ارتقا دهد که ماه بعد منتشر می‌شوند و Mojave و iOS 12 را با بلاک کننده‌های ردیاب‌های میان سایتی همراه کند مگر این‌که خود کاربر با محتوای تبلیغاتی خاصی تعامل داشته باشد.

مرورگرهای کوچک دیگر مانند Epic و Brave هم ادعا می‌کنند که تمامی محتوای تبلیغاتی یا قسمتی از آن را بلاک می‌کنند.

هرکس که تمایل دارد ویژگی در حال آزمایش موزیلا را خودش آزمایش کند می‌تواند Firefox Nightly را دانلود و نصب کند؛ سپس به منوی Control Center برود و از آن‌جا با بخش Content Blocking جدید آشنا شود.

۵ نظر در “فایرفاکس به دنبال بلاک خودکار ad tracker است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.