امنیت و هک, همه مطالب

نگرانی‌های امنیتی و خطرات مربوط به بیت‌کوین

بیت‌کوین

بیت‌کوین محبوب‌ترین ارز دیجیتال است. با وجود این مانند تمام ارزهای دیجیتال قیمتش به شدت در چند ماه گذشته نزول داشته است.  عدم ثبات قیمت همچنین یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های ارزهای دیجیتال است در حالی که تلاششان در جهت اثبات خودشان به عنوان ارز مرجع بین‌المللی هستند.

مطالعه نمایید : استخراج بیت‌کوین چیست؟

این ارزها همچنین مشکلات امنیتی خاص خودشان را دارند مانند امنیت کیف پول، خرج دوبل، حملات رو به گسترش بر بازارهای خرید و فروششان و همچنین استخراج‌گران بدخواه. این مشکلات عمومی تمامی ارزها است شامل بیت‌کوین. در ادامه خلاصه‌ای از این مشکلات آمده است.

مطالعه نمایید: نگرانی‌های امنیتی و خطرات مربوط به بیت‌کوین

کیف پول‌های ناامن

وقتی صحبت هک در میان است کیف پول‌های بیت‌کوینی یکی از مقاصد اصلی و متزلزل هکر‌ها هستند.  گزارشی از طرف دانشگاه ادینبورگ می‌گوید که آن‌ها نقاط ضعفی در کیف پول‌های سخت افزاری پیدا کرده‌اند که می‌تواند مورد هدف قرار بگیرد. بر اساس همان گزارش حتی کیف پول‌های کدگذاری شده هم این ضعف‌ها را دارند.

با ساخت بدافزار محققان توانستند مخابره بین کیف پول و کامپیوترها را شنود کنند. این اشکال امنیتی حریم شخصی کاربران بیت‌کوین را تحت تأثیر قرار می‌دهد. زیرا که سرمایه آنان به این وسیله می‌تواند به راحتی به حساب‌های دیگر منتقل شود.

هکرها و حملات سایبری

پتانسیل بالایی برای یک حمله فلج کننده به بیت‌کوین وجود دارد. حملاتی از این دست در گذشته وجود داشته است و با اینکه تنها اثر آن نزول ارزش بیت‌کوین بوده است اما نگرانی‌ها در مورد حمله‌ای که کاملاً این ارز را از کار بیاندازد وجود دارد.‌‌‌ موضوع حمله به زنجیره بلوک نیست. این در‌ واقع چیزی نخواهد بود.

دغدغه اصلی حمله به بازار خرید فروش در مقیاس Mt Gox است. بعد از حمله Mt Gox سال ۲۰۱۴ گزارش‌هایی به وجود آمد در این مورد که هکرها تا آن زمان به مدت یک سال در تلاش برای نفوذ بودند. بعد از موفقیت توانستند معادل ۸۵۰ هزار بیت‌کوین به جیب بزنند. به حساب امروزی رقمی معال ۷ میلیارد دلار.

بیت‌کوین

استخراج گران بدخواه

مکانیزم سند کار بیت‌کوین یک مشکلی به همراه خود دارد. با به وجود آمدن استخرهای بزرگ استخراج که مقادیر بزرگی از استخراج را ثبت می‌کنند خطر کلاه‌برداری در استخراج‌گری وجود دارد. این کار که با نام انسداد بلوک هم شناخته می‌شود به این شکل است که استخرهای بزرگ استخراج‌گر ممکن است از قدرت بالای پردازش خود در جهت کشف بلوک‌های جدید و عدم انتشار آن به شبکه سو استفاده کنند.

بعد از کشف اولین بلاک، استخر به دنبال بلاک بعدی می‌گردد در حالی که مابقی در جهالت می‌مانند. اگر استحراج‌گران طمعکار بتوانند این کار را بکنند آنگاه انتشار این دو بلوک آن را بلند‌ترین شاخه می‌کند. با این کار این اسخراج‌گران از بقیه جلو می‌افتند و تمام جوایز را مال خود می‌کنند.

خرج دوبل

با وجود استحکاماتی که در مقابل این مشکل ساخته شده است همچنان ترس‌هایی از آن وجود دارد.  بیت‌کوین اما هرروز در مقابل بروز این مشکل پایدار‌تر می‌شود.

اما هنوز امکان آن وجود دارد که برخی بتوانند با یک حمله هماهنگ شده از یک سکه دوبار استفاده کنند. برای مثال باب مواردی را از آلیس می‌خرد و به او x بیت‌کوین می‌دهد.

در همان حال باب تراکنشی دیگر را به حساب دیگری که در اختیارش است انجام می‌دهد با همین سکه‌ها. با اینکه آلیس فکر می‌کند که باب به او پول را داده است و دیگر چک نمی‌کند اما حساب دیگر باب در‌واقع گیرنده پول است و به آلیس پولی نمی‌رسد.

قاعده برگشت ناپذیری هم امکان برگشت خوردن تراکنش را به آلیس نمی‌دهد و راه قانونی هم وجود ندارد چون بیت کوین قانونی ندارد.

بیت‌کوین

حملات ۵۱ درصدی

حملات به اصطلاح ۵۱ درصدی یک نگرانی امنیتی در بیت‌کوین است اما سواستفاده از آن دشوار است. دشواری روز افزون استخراج بیت‌کوین استخراج‌گران را وادار کرده است تا به شکل هماهنگ وارد استخر‌های استخراج شوند.

زمانی که یک استخر به اندازه‌ای قدرتمند می‌شود که می‌تواند بیش از ۵۰ درصد از قدرت استخراج را بدست بگیرد تبدیل به یک تهدید برای شبکه بیت‌کوین می‌شود. اگر گروهی اینقدر قدرت بدست آورد آنگاه خواهد توانست تراکنش‌ها را دستکاری کند یا از طریق خرج دوبل یا از طریق استخراج بلوک‌‌های غیر معتبر.

برای مثال استخر استخراج Antpool که به وسیله کمپانی چینی اداره می‌شود حدود ۲۷ درصد قدرت استخراج دارد. اگر بتواند همانقدر قدرت استخراج به وسیله یک استخر دیگر به دست آورد قدرت جدید  آن به شکل خطرناکی نزدیک به ۵۰ درصد خوهد بود.

رسیدن به آن عدد نگرانی کاربران بیت‌کوین است. اما کاربران واقعی همیشه نیاز به مؤدب بودن را درک می‌کنند و به همین دلیل احتمال وقوع این امر کم است.

خطرات و نگرانی‌های مرتبط به بیت‌‌کوین بیشتر مربوط به نحوه استفاده از آن می‌شود و نه شبکه آن. به همین دلیل بیشتر آن‌ها می‌تواند علاج شود تا مشکلی در شبکه ایجاد نشود. همه سرمایه‌گذاران بیت‌کوین باید از این مشکلات آگاه باشند و اینکه چطور می‌تواند سرمایه‌گذاری آنان را به خطر بیندازد.

مطالب مرتبط

۷ نظر در “نگرانی‌های امنیتی و خطرات مربوط به بیت‌کوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.