امنیت و هک, همه مطالب

حالت مخفی (Incognito) مرورگر وب چطور کار می‌کند

مرورگر وب


حالت مخفی مرورگر وب در صورتی که محدودیت‌های آن را بدانید، می‌تواند مفید واقع شود.

برای درک ارزش مرور وب مخفی و ناشناس، حتماً نباید یک خوره کامپیوتر باشید. ما در زمانی زندگی می‌کنیم که بسیاری از مردم در مورد داده‌های جمع آوری شده توسط شبکه‌های اجتماعی نگران هستند و به این خاطر داشتن یک ابزار مرور وب که بتواند هویت ما را مخفی نگه دارد سودمند است.

مطالعه نمایید: فایرفاکس به دنبال بلاک خودکار AD TRACKER است

مرورگر وب

تمام مرورگرهای مطرح امروزی – شامل کروم، اج، فایرفاکس و سافاری- دارای قابلیتی هستند که یک پنجره مرور شخصی در اختیار کاربر قرار داده و پس از بستن آن تمام داده‌های مربوط به مرور حذف خواهد شد.
این مدل پنجره می‌تواند مقدار داده‌های استفاده شده توسط شرکت‌های تبلیغاتی و واسطه‌ها را کاهش دهد. به غیر از این، کاربردهای دیگری نیز برای این ویژگی وجود دارد.مطالعه نمایید: گوگل کلید جدیدترین فناوری دفاعی کروم را می‌زنداما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که بسیاری از مردم انتظار فرارتر از واقعیت از این ابزار دارند.مطالعه نمایید: HTTP کروم, هشداری برای قطع کردن نظارت و دست‌کاری در اینترنت می دهد
بیش از نصف 460 نفری که در یک تحقیق آمارگیری شده‌اند فکر می‌کردند که پنجره مرور شخصی از جمع آوری داده‌ها توسط گوگل حتی در صورت لاگین نبودن جلوگیری می‌کند. بیش از 40 درصد نیز باور داشتند این ابزار موقعیت مکانی آن‌ها را پنهان می‌کند. و بیش از یک سوم باور داشتند که این روش سابقه مرور آن‌ها را از چشم کارفرما پنهان می‌کند.

مرورگر وب


هیچ کدام درست نیست.

یک دستیار استاد دانشگاه کامپیوتر در دانشگاه شیکاگو که این تحقیق را انجام داد ، می‌گوید: “ روش مرور مخفی موارد استفاده خوبی دارد، اما بدانید که به هیچ وجه بی‌نام و نشان نخواهید بود و موارد خصوصی شما لزوماً از دست نفوذگران و بازاریاب‌ها در امان نخواهد بود. بهتر است همچنان با فرض «دیده شدن توسط افراد دیگر » وب را مرور کنید.”

در ادامه کارهایی که این حالت مرور مخفی انجام می‌دهد – و نمی‌دهد- آمده است.
روش مرور مخفی چطور کار می‌کند؟

هنگامی که در حالت عادی مرور می‌کنید مرورگر شما آدرس سایت‌هایی که مرور می‌کنید را پس از بستن مرورگر نگه داری می‌کند.

این برای راحتی شما کاربرد دارد و هنگام مرورهای بعدی کار را سریع‌تر می‌کند.
مرورگر همچنین مواردی دیگری مانند کوکی‌ها را ذخیره می‌کند. کوکی‌ها فایل‌های کوچکی هستند که سازندگان وب سایت‌ها در سایت‌های خود می‌گنجانند. دفعات بعد که از یک سایت به‌خصوص دیدن می‌کنید داده‌های ذخیره شده در کوکی ارسال می‌شوند.

کوکی‌ها قابلیت‌های زیادی دارند مانند یاد سپردن رمز عبور یا این‌که در یک سبد خرید چه چیزی گذاشته‌اید. همچنین به غول‌های تبلیغاتی مانند گوگل دابل کلیک، امکان ردیابی شما را هنگام مرور وب می‌دهند.
اما پنجره‌های مرور مخفی طور دیگر عمل می‌کنند.

مرورگر وب
اگر در این حالت مرور وب کنید و پس از بستن و باز کردن مرورگر تمام کوکی‌ها پاک می‌شوند. انگار که تازه اولین بار است که مرور می‌کنید.

واضح‌ترین تغییری که پس از آغاز مرور مخفی خواهید دید این است که سایت‌های مرور شده قبلی در قسمت تاریخچه مرورگر دیده نمی‌شوند.

به جز این ممکن است ببینید که تبلیغاتی‌ها کمتر شما را تعقیب و ردیابی می‌کنند. مثلاً اگر دنبال یک محصولی مانند مخلوط کن بگردید بعید است که در صفحه نتایج جستجو تبلیغات مرتبط را در روزهای آتی ببینید.

فایرفاکس یک لایه دیگر به این حالت مرور مخفی اضافه می‌کند. این لایه در برابر تکنیکی به نام اثر انگشت، محافظت می‌کند.

این تکنیک به جمع آوران داده امکان می‌دهد تا شما را در سرتاسر وب ردیابی کنند. این ردیابی به وسیله مقایسه متغیرهایی نظیر نوع و نسخه مرورگر و سیستم عامل و کارت گرافیک و آدرس آی پی شما انجام می‌گیرد.
مرورگر وب


چرا روش مرور مخفی سودمند است؟به گفته جرمی تیلمن که سازنده یک افزونه ضد ردیابی است «اگر تنها می‌خواهید پس از آغاز یک مرور جدید هیچ چیزی در مورد سابقه مرور شما وجود نداشته باشد، در این صورت روش مرور مخفی مفید خواهد بود.”


فرض کنیم که با استفاده از لپ‌تاپ خانواده دنبال یک کادو برای همسر خود می‌گردید – مثلاً دنبال یک مکان ماساژ می‌گردید.

با استفاده از روش مرور مخفی هیچ‌کس دیگری که از این لپ‌تاپ استفاده می‌کند نخواهد دانست که شما دنبال مکان‌های ماساژ در نزدیک خود در سایت‌های موتور جستجو گشته‌اید. همچنین تبلیغات مربتط با ماساژ را در صفحات جستجوی خود نخواهند دید.به قول روبرت ریچتر که یک مدیر تست امنیت و حریم خصوصی است: “هیچ چیزی نمی‌تواند یک جشن تولد را مانند دیدن تبلیغات مرتبط با جشن تولد در ضفحات وب لو دهد.”


همین مشکل زمانی که یک ویدیوی یوتیوب در مورد شایعات سلبریتی یا اخبار جام جهانی می‌بینید وجود دارد. یعنی با تبلیغات مرتبط بمباران خواهید شد. پنجره مرور مخفی از این مشکل جلوگیری می‌کند.


ریچتر همچنین می‌گوید که این حالت مرور مخفی برای جاسوسی‌های سبک نیز کاربرد دارد. مثلاً اگر می‌خواهید که صفحه لینکدین شخصی را بدون آنکه وی بداند ببینید می‌توانید از این روش استفاده کنید.


همچنین برای اینکه از یک کامپیوتری به عنوان مهمان استفاده می‌کنید نیز کاربرد دارد. مثلاً برای چک کردن ایمیل خود با استفاده از کامپیوتر دوستتان که در این مثال بدون دیدن ایمیل دوستتان می‌توانید یک پنجره مرور مخفی باز کنید.


در صورت استفاه از کامپیوترهای عمومی موجود در کتابخانه یا کافی نت نیز این حالت بسیار مفید خواهد بود چون هیچ اثری از کارهایی که کردید باقی نخواهد ماند.


مرورگر وب

روش مرور مخفی چه کارهایی نمی‌کند؟

پس از این‌که یک پنجره مرور مخفی را می‌بندید بیشتر داده‌های مرتبط با مرور وب شما پاک خواهد شد. اما این فقط مربوط به داده‌های ذخیره شده روی خود کامپیوتر خواهد بود. داده‌های ذخیره شده روی سرویس دهنده سایت یک موضوع کاملاً متفاوت است.


پنجره مرور مخفی نمی‌تواند اثرات مرور شما را از روی سرویس دهنده‌های میزبان سایت پاک کند. همین مشکل در مورد شبکه‌ای که استفاده می‌کنید وجود دارد به این معنا که شبکه‌ها نیز می‌توانند شما را ردیابی کنند.


برای مثال اگر از شبکه بی‌سیم شرکت استفاده می‌کنید کارفرمای شما خواهد دانست که از چه سایت‌هایی استفاده کرده‌اید و این به مانند آن است که اصلاً از روش مرور مخفی استفاده نمی‌کردید.
همچنین اگر سایتی در حالت عادی ناامن باشد، در حالت مرور مخفی نیز ناامن باقی خواهد ماند.

به جز این‌ها، مرور مخفی شما را از شر بدافزارها مصون نمی‌دارد. برای این منظور باید نرم افزارهای مورد استفاده خود را به روز نگه دارید و همچنین از یک ضد ویروس به روز مشهور مانند شید استفاده نمایید. بررسی فایل‌های بارگیری شده نیز یک امر مهم است.

و این‌که به یاد داشته باشید که بوک مارک‌های شما و فایل‌های بارگیری شده پس از بستن مرورگر باقی خواهند ماند.
استفاده از حالت مخفی مرورگر کروم:
مرورگر وب


استفاده از حالت مخفی مرورگر فایرفاکس:مرورگر وب

استفاده از حالت مخفی مرورگر سافاری:مرورگر وب

استفاده از حالت مخفی مرورگر اج:مرورگر وب

۳ نظر در “حالت مخفی (Incognito) مرورگر وب چطور کار می‌کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.